'Ağır Yük' kavramını tanımayan firma; AYDINTAŞ Vinç ve Ağır Nakliyat

Piyasadaki talep ve üretimlerle doğru orantılı olarak araç ve makine filosunu büyüten AYDINTAŞ Vinç ve Ağır Nakliyat çok geniş bir yelpazede müşterilerinin çözüm ortağı olmaya devam ediyor. AYDINTAŞ Vinç ve Ağır Nakliyat A.Ş. Operasyon Sorumlusu Ahmet Aydın firması hakkında önemli bilgiler verdi.

Firmanızın kuruluş ve gelişim evreleri hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

 

Şirketimiz 1987 yılında Hüseyin Aydın tarafından kurulmuştur. İlk başlarda hi-up vinçler ve 80-90 tonluk teleskopik mobil vinçlerle bu yola çıkmıştır. 90’lı yıllarda makine sayısı ve çeşidi artmıştır. 2000 yılında diğer firmamız olan Özaydıntaş Denizcilik Şirketi kurulmuş ve Dilovası-Hereke bölgesinde liman işletmeciliği işine girilmiştir. Halen 2 limanın makine tedariki tarafımızdan sağlanmaktadır. Böylece paletli vinçlere ve liman vinçlerine de yatırım yapılmıştır. İlerleyen zamanda bugüne geldiğimizde parkımızda hem sayı hemde çeşit çok artmıştır. Gantry ve Strand Jack Heavy Lifting Sistemleri ile ağır nakliyede kullanılmak üzere kendinden dümenlenebilir ve kendinden motorlu SPMT Goldhofer dorse parkımıza dahil olmuştur.

Ağır yük vinç proje taşımacılığında firmanız ne gibi ayrıcalıklar sunmakta? Son dönem imza attığınız başarılı projelerden bahseder misiniz?

Son 10 yılda ağır kaldırma ve taşımada önemli işlere imza attık. Doğalgaz, termik ve hidroelektrik santrallerinde 200 ton ile 400 ton arasında değişen enerji türbin ve jeneratörlerinin taşınmaları, saha içi yürütülmeleri ve yükseğe kaldırılması, montajı işlerini başarı ile tamamladık. 3-4 yıldan bu yana da Rüzgâr Santrallerine ağırlık verdik. Bu sahalarda rüzgâr türbinlerinin bakımı ve sıfırdan kurulumu ile ilgili önemli yatırımlarda bulunduk. Ülkemize ilk 70 ve 84 metre yükselen sepetli platformları biz getirdik ve şimdi de 103 metre platform şirketimize gelmek üzeredir. Rüzgâr türbini kurulumunda çeşitli paletli ve mobil vinçlerimizle birçok projede çalıştık.

Makine parkurunuz hakkında bilgi verir misiniz? 2016 yılında ürün bazında ne gibi yatırımlar yaptınız? Yerli imalat hakkında neler söylersiniz?

Teleskopik mobil vinçler, paletli vinçler, kamyon üzeri hiup vinçler, forkliftler, manliftler, telehandler, mini loader ,liman vinçleri, ağır kaldırma ve ağır nakliyat ekipmanları ile sayımız 300'ü aşmıştır. 2016 yılında da her zaman ilke edindiğimiz endüstriyel gelişmeleri dünya ile birlikte takip ederek ekonominin gidişatına ve ülkemizdeki projelere göre alımlarda bulunduk. Dediğimiz gibi son yılların en gözde sektörü enerji ve kendi içinde de RES'ler. Türkiye'nin en büyük yürüyen vinci olan 1000 tonluk mobil vinç de bu amaçlarla alınmıştır. Ülkemize böyle bir vinci katmak bizim için gurur vericidir. Hi-up tarzı kamyon üstü vinçlerde yıllarca yerli üreticiye destek olduk.Onlarda kendilerini bu konuda iyi geliştirdiler. Ancak diğer ekipmanların üretimi halen pek mümkün görünmüyor. En son yaşadığımız sıkıntı da sepetli platformlar ile ilgilidir. Belli bir metreye kadar platformlar Türkiye de iyi üretildi ancak daha yükseğe kalkabilen platform üretimi konusu biraz sıkıntılıdır. Bu yönde çalışmaları olduğunu biliyoruz ama henüz 60-70 metre platform üretilememektedir.

2017 yılında parkınıza ne gibi ürünleri dahil edeceksiniz?

Tabii yine genel ekonomik gidişata ve projelere göre yatırımlarımız durmayacaktır. Hatta daha 2017'inin ilk günlerinde 1 adet 300 tonluk paletli, 1 adet 300 tonluk mobil vinç ve 1 adet de 103 metre sepetli platform alımı yapılmıştır.

AYDINTAŞ Vinç'in tercih edilme nedenlerine değinir misiniz?

Öncelikle ekip çalışması. Bu minvalde yapılacak iş proje üzerinde incelenir. Daha sonra saha keşifleri ve çeşitli ölçümler yapılarak kullanılacak ekipmanlar belirlenir. Bu ekipmanlar bilgisayar ortamında proje çizimine yerleştirilir. Operasyonun nasıl yapılacağı müşteriye çizimlerle anlatılarak projelendirme yapılır. Sonrasında tüm ekipmanlar ve personel sahaya mobilize edilir. Operasyon takım liderinin denetiminde hassas ve dikkatli bir şekilde yapılarak başarı ile sona erdirilir. Şirket olarak 3.Şahıs Mali Mesuliyet, İşveren Mali Mesuliyet ve Makine Kırılma Sigortalarımız bulunmaktadır. Müşterilerimize böylesi üstün çözümler sunmaktayız.

 

 

"Mevzuatlara ve sektörel sorunlara dair…"

Mevzuatlar sektörümüz için en önemli konulardan biri. Sektörün gelişme hızına yetişemiyor. Hala daha birçok bürokratik engel bazı konularda elimizi kolumuzu bağlıyor. Karayolları mevzuatları ile ilgili yetkililerle defalarca toplantılar yapılmasına rağmen müspet bir ilerleme sağlanabilmiş değildir. En önemli sorunlardan biri de yetişmiş eleman sıkıntısı. Eskisi kadar çok ve yetenekli operatör yetişmiyor. Eskiden genç arkadaşlar yağcı-sapancı olarak hevesle sektöre girer ve ileride iyi birer operatör olurlardı. Ancak şimdi gençler plazalarda AVM'lerde temiz giyimli işlerde çalışmayı tercik etmekteler. Bir ara Bursa’da bir meslek lisesinde İş makinaları operatörlüğü bölümü açılmıştı . Ancak bu bölüm sonra kapatıldı diye biliyoruz.

 


(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-6876172-15', 'auto'); ga('send', 'pageview');