ÜRETİM YAPARAK ÜLKE EKONOMİSİNE KATMA DEĞER SUNUYORUZ

Alpin Makine Sistem Mühendisliği Müdürü Beris Kurtulan, üretimleriyle Türkiye’ye katma değer sunduklarını ifade ediyor. Kaliteyi en önemli değer olarak gördüklerini söyleyen Kurtulan, müşteri memnuniyetinin çalışma prensibinde belirleyici etken olduğunu vurguluyor.


Üretimin son derece uğraş gerektiren bir unsur olduğunu söyleyen Alpin Makine Sistem Mühendisliği Müdürü Beris Kurtulan, Alpin Makine’de yatırımların hiçbir zaman bitmeyeceğini söylüyor. Alpin Makine’nin dünü ve bugününü, içinde bulunduğumuz yıl değerlendirmesini ve yatırımları Alpin Makine Sistem Mühendisliği Müdürü Beris Kurtulan ile konuştuk.

Alpin Makine temelleri 1926’ya kadar uzanan Türkiye’nin en eski ve köklü firmalarından bir tanesi. 2008’den itibaren tarım sektörünün bir uzantısı olarak da iş makineleri alanına giriş yapıyorsunuz. Bu sebeple sohbetimize önce buradan başlamak isteriz. Hem firmanın köklü tarihi hakkında bilgi alıp, hem de iş makineleri sektörüne girişinizin sebeplerini öğrenebilir miyiz?

1926 yılında Aydın’da kurulan ALPLER  firmamızın bir uzantısı olarak 2008 yılında İzmir’de kurulduk. ALPLER yaklaşık 50 bin m2 kapalı alan üretim tesisine sahip olup, Türkiye’nin en büyük tarım makinaları üreticilerinden biridir. 90 yılı aşkın bir tecrübeye sahip. Ailenin 3. nesli, oğulları Mehmet Emin Özalp İzmir’de ALPİN firmasını kurarak mini yükleyici iş makinaları üretimine başlıyor ve bugünlere getiriyor.

İzmir’e 10 bin metrekarelik bir tesiste üretim gerçekleştiriyorsunuz. Tesisin özelliklerini, buraya geçmişten bu yana yaptığınız yatırımları öğrenebilir miyiz?

İzmir’de 500 metrekarelik bir alanda üretim yaparak işe başladık, sonrasında 3.800 metrekarelik bir fabrikaya taşındık ve büyüme ile 2015 yılında10 bin metrekarelik kapali alana sahip fabrikamıza geçtik. Tüm üretim ve montaj fabrikamızda olup, satış ofislerimiz ise İç Anadolu Bolgesi- Ankara Merkezli, Marmara Bölgesi- İstanbul Merkezli, Ege Bölgesi-İzmir Merkezli olmak üzere 3 bölgede bulunmaktadır.

Yerli imalat olarak üretimlerini yaptığınız ürünler hakkında bilgi verir misiniz? Yurt dışı muadillerine göre sahip olduğu avantajlar nelerdir? Ayrıca üretimin ülkemiz içerisinde gerçekleşiyor olması size ne tür artılar katmaktadır?

Yapılan yatırımlar ağırlıklı satış-pazarlama ve Ar-Ge üzerinedir. Çok iyi bir teknik ekip oluşturduk ve müşterileri mutlu edecek basit, performansı yüksek ve uygun fiyatta makine tasarlamak üzerine devamlı çalışıyor ve bu konuda yatırımlar yapmaya özen gösteriyoruz. Pazarlama alanında ise özellikle ihracatı artıracak markamızı tanıtabileceğimiz fuar ve kongrelere katılmaya çalışıyoruz. Aracı incelerken bakılan ana özellikler motor, aks, hidrolik sistem, ebatlar, yük kaldırma kapasitesi, ve yedek parça- bakım-servis maliyetleridir. Bunlara dikkat ederek yabancı rakiplerimizden bir adım önde olacak şekilde araçlarımızı tasarladık. Kullanılan Motor markaları: Kubota- Deutz, Aks: Comer, Hidrolik Sistem: RexrothBosch, Ebatlar: 2x2 metrelik galerili madenlerde rahatça çalışabilecekleri ebatlarda, dar çalışma alanları için tasarlanmış. Yük kaldırma kapasiteleri: Mini yükleyiciler için; 880 kg’dan 1450 kg’a kadar, Maden araclari için ise 1.2 tondan 4 tona kadar...

 

DÜNYA MARKASI RAKİPLERİMİZ İLE KENDİMİZİ KARŞILAŞTIRALIM

Bu şekilde ana kalemleri karşılaştırırsak, dünya markası rakiplerimiz ile hemen hemen aynı diyebilirim. Sadece ufak uygulama farkları ile araçlarımız biraz daha kuvvetli ve kullanımı basit olacak sekildetasarlandi ki bu performans açısından yaklaşık yüzde 30’luk bir fark yaratigi için tercih edilme sebeplerindendir. Diğer bir avantaj satış fiyatlarının TL olması ve yerli olmasından kaynaklı alınabilecek destekler… Bir diğer avantaj servis hızı ve servis maliyetlerinin rakiplere oranla çok ciddi düşük olması.

 

BİRDEN FAZLA AVANTAJA SAHİBİZ

Satış sonrası destek ve servis konusundaki hizmetlerinizi öğrenebilir miyiz?

Satış sonrası destek ve servis konusu oldukça iddali ve güçlü olduğumuz bir konudur. Türkiye’nin her yerine İzmir fabrikamızdaki satış sonrası servis ekibimiz hizmet veriyor. Servis ekibimiz yaklaşık 15 kişi ve konusunda uzman ekibimiz 10 yılın üzerinde tecrübeye sahiptir. 24 saat içerisinde Türkiye’nin her yerine servis ve müdahale sağlanır. Yerli üretim olmanın avantajı yedek parçalar devamlı ve düzenli olarak depomuzda mevcut olup hızlı ve uygun fiyat ile servis teklifleri verebiliyoruz. Motor Deutz-Kubota gibi dünya devi firmalar ile calışıyor, kullanıcı hatası olmayan tum sorunlar için 2 yil garanti veriyor anında motor değisikliği yaparak müşterinin mağduriyetini minimuma indiriyoruz. Hidrolik takım Alman Markasi olan RexrothBosch ile çalışıyoruz ve yedek parcaları bünyemizde stoklu olup yine kullanıcı hatası olmayan tüm sorunlar için 2 yıl garanti veriyoruz. Araçlarımız tamamen mekanik olup elektronik aksam bulunmamasından kaynaklı arızalar kolayca giderilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Diğer firmalar ile karşılaştırıldığında ise özetle şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki; bakım-servis için maliyetler karşılaştırıldığında araba parası ile bisiklet parası gibi ciddi bir fark olmasına karşın, servis hızı konusunda da aylarca bekleyerek aracın boş yere yatmasını önlüyor ve motor değişimlerinde dahi 4-5 günde aracı çalışır hale getiyoruz.

 

TÜBİTAK’LA İŞBİRLİĞİMİZ OLUYOR

Ürün gamınızı genişletmeyi, farklı alanlara yatırım yapmayı hedefliyor musunuz?

Ürün gamımızı devamlı genişletiyoruz. Mini yükleyici ile başlayıp, atasmanları ile devam edip, maden sektörüne girerek yeraltı maden yükleyicileri, sonrasında delicileri yaparak devamlı sektörün ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyoruz. Şunu örnek verebilirim ki bizim mevcut 2 ürünümüz dünyada patentli ve TÜBİTAK onaylıdır. Bunlardan biri ‘Mini Taşıyıcı Kamyon’ -4 tonluk, diğeri ise Yeralti İlk yardım ve Tahlisiye aracı. Biri performans artırmak amacı ile 2x2 metrelik küçük galerili ve 20 dereceye kadar eğimli zor maden koşullarında 4 ton taşıyabilen ve hızlı yer üstüne maden çıkartabilen bir araç. Diğeri yeraltında oluşabilecek kazalarda hızlı bir şekilde yeraltından yaralıları çıkartabilecek güçlü şasesi ve ilkyardım sedye, ve araç gereçleri ile işçi sağlığı ve güvenliği için her madende olması gerektiğine inandigimiz yeraltı ilk yardim aracımızdır. Bu projeler TÜBİTAK’a sunulmuş, onay alınmış ve destek görmüştür. Bu şekilde ihtiyaç ve talepler dogrultusunda ürün gamımızı genişletme hedefindeyiz.

 

YERLİ ÜRETİM OLMAK

BİR GURUR VE AVANTAJ

Türkiye’de yerli üretim olmanın, dezavantajları nelerdir, üretim yapmanın zorlu tarafları nelerdir?

Yerli üretim olmak bir gurur ve avantaj. Biz bu şekilde görüyor ve inanıyoruz. Tabii rakiplerimiz çok büyük, köklü, kendilerini yılların tecrübeleri ile isbat etmiş cok iyi firmalar. Marka değeri olarak bakıldığında ise bilmeyen yok. Bu şekilde karşılaştırıldığımızda dezavantaj olarak gözükebilir ama biz İzmirli bir aile firmasiyiz ve sektöründe lider dünya markalarına rakip olduğumuzda bir adım önde olmak ve bu farkı avantaja dönüştürmek için yapmamız gerekenleri biliyoruz. Bunu da hızlı servis-stoklu çalışma-fiyat avantajları- odeme kolaylıkları-makine performansı gibi konulardaki artılarımız ile avantaja dönüştürüyoruz.

 

HER BÖLGE VE ŞEHİRDE ÇALIŞAN ARAÇLARIMIZ MEVCUT

Türkiye genelinde ürünlerinizi ağırlıklı olarak sunduğunuz bölgeler/iller nereleridir. Bu konuda yakın gelecekte daha da geniş bir alana hizmet vermeyi hedefliyor musunuz?

Her bölge ve şehirde çalışan araçlarımız mevcut. Bölge ve il yerine sektörel yorumlarsak daha doğru bilgi verebiliriz. Örneğin araçlarımızın yaklaşık yüzde 45’i maden sektöründe calışmaktadır. Özellikle yeraltı maden firmalari barit-krom-kurşun-çinko gibi madenlerde oldukça fazla aracımız var. Araçların performansı, yük taşıma kapasitesi,düşük yakıt ve lastik maliyetleri,ebatları, yerli olmasının getirdiği avantajlar sebebi ile maden galeri 2x2 metrekare ve daha büyük her madende tercih ediliyor. Bunun dışında yüzde 25’i oluşturan belediye- karayolları gibi kurumsal satışlar. Özellikle mini yükleyiciler ve önüne takılabilen 12 farklı çeşit ataşmanları ile belediye ve karayolları gibi kurumsal devlet birimleri bir araç ve çoklu ataşmanları ile birçok farklı işi yapabildiği ve fiyat açısından da oldukça avantajlı olduğundan tercih edilen ürünlerimizden. İnşaat, yapı, döküm gibi sektörlerde de yine mini yükleyicilerimiz kullanılmaktadır.

 

 

ANSAN HİDROLİK’TEN DİZEL EKLEMLİ TELESKOPİK PLATFORM

Dizel eklemli Türkiye’deki ilk imalatı

Ansan tarafından yapılmış yerli bir ürün.

 

Ürünün adı DİZEL EKLEMLİ TELESKOPİK PLATFORM. Çalışmayüksekliği 16 metre. Sepet kaldırma kapasitesi 200 kg. Ürün 4*4 arazi tipidir. Sepette akü atörlü dönüş sistemi var ve 90 derece sağa sola dönüş imkani var. Platform hareketlerinde hızlı yavaş seçeneği mevcut. Kumanda sistemi full oransal yani aynı andan birden fazla hareketi yapma imkanınız var. Dizel motora sahip, yağ soğutucu var. Sepette yüksensörü, platformda açı uzunluk sensörü ve eğimli yüzeylerde güvenli kullanmayı sağlayan eğim sensoru var. Yerli olarak imal edilen ilk 4*4 dizel ürün  olan bu  makine  Ar-Ge projesi ile Türkiye’de ilk defa yerli üretim teleskopik  eklemli platform  olarak imal edildi.


(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-6876172-15', 'auto'); ga('send', 'pageview');