SANKO'dan anlamlı çağrı: Yerli Malı Yurdun Malı

SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu son derece anlamlı bir çağrıda bulundu. Konukoğlu, Türkiye'de makina sektörünün son yıllarda çok önemli gelişme gösterdiğini vurgulayarak, "Yerli üretim ne kadar çok tercih edilirse, kalite ve tasarım o derece artar. Yerli kullanıcılar hangi firma tarafından üretilirse üretilsin, yerli ürünü tercih ederek, yerli üretimi desteklemeli" dedi. Abdulkadir Konukoğlu, bütün ülkelerin yerli üretimi desteklemeye özen gösterdiklerini, Türkiye'de ise hükümetin özellikle makine sektörünün desteklenmesi için çeşitli önlemler almasına rağmen, istenilen sonucun bir türlü elde edilemediğini söyledi.

 

Türkiye'de de eskiden olduğu gibi yerli malı kullanımı bilincinin gelişmesi gerektiğine vurgu yapan Konukoğlu, "Makine kullanıcıları, hangi firma tarafından üretilirse üretilsin yeni ürünü alarak, yerli sanayiyi desteklemeli, ülkeyi kalkındırmalısınız" çağrısında bulundu.

 MST sektörün gözbebeği

 Konukoğlu, MST markası ile Gaziantep'teki tesislerde üretilen bekoloder, telehandler ve ekskavatörlerin sektörün gözbebeği makinalar olduğuna dikkati çekti. "Azmettik, başardık. Sizlerin desteği ile daha iyilerini yaparak ülkemiz makine sanayine katkı sağlayacağız" diyen Konukoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Makine sanayi Türkiye'de düne kadar düşe kalka yürüyordu. Sektörün şimdi koşacağı günler uzak değil. Neden olmasın? Çelik aynı, sac aynı, motor aynı, aksamlar aynı, tasarım aynı. Birisini Mehmet yapıyor, diğerini Hans. El iyisi olduğumuz için Mehmet'in yaptığını değil, Hans'ın yaptığını tercih ediyoruz. Bu yanılgıya son verelim. Makine sektörümüz, 15 yıl öncesine göre, siyahla beyaz gibi net değişime uğradı. İthal makinalardan geri değiliz. Türkiye için Türkiye'de üretiyoruz. Sizler de Türkiye için Türkiye'de üretileni alın. İddialıyız. Gelişmiş ülkelerle rekabet ederiz. Yeter ki, kamu başta olmak üzere kullanıcılar yerli makinalan tercih etsin."

 


(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-6876172-15', 'auto'); ga('send', 'pageview');