Akpınar Vinç müşteri talepleri doğrultusunda makina parkını genişletiyor

İlk projesinden bugüne, her zaman 'kalite'yi hizmet anlayışının sınırlarını tanımlayan temel ölçüt olarak benimseyen Akpınar Vinç, en üst düzeyde müşteri memnuniyetini hedefleyerek başarılı faaliyetlerine devam etmekte. Akpınar Vinç Genel Müdürü Mustafa Akpınar'la firması hakkında konuştuk.

2000 yılında kurulan Akpınar Vinç'in bir aile şirketi olarak sektörel hizmetlerini vermeye devam ettiğini belirten Akpınar, "Vinç sektörünü 2000 yılında yakaladığı hızlı gelişim ivmesinde dolayı tercih ettik. İlk makinamız Ford 1200 model 12mt ve 2bomlu vinçti. 2006 yılında ise Kardelen firmasına 30 tonluk çift kırmalı vincimizi yaptırdık. Sonraki yıllarda ise makine parkımıza yoğun yatırımlar yaparak ürün sayımızı oldukça artırdık. Bu ürünler arasında 20, 35,60 tonluk vinçler, telehandler gibi ürünler bulunmakta. Parkımızda şu an 5 adet vinç (+'ü Kardelen, 1'i Hidrokon yapımı) ve 2 adet telehandler (Manıtou) bulunmakta" şeklinde konuştu.

 

Özellikle inşaat sektörünün gelişimiyle birlikte Türkiye'de önemli oranda bir makinalaşma sürecinin yaşandığına işaret eden Akpınar, "Özellikle son 5 yıldır farklı makinalar da ülkemize girmeye başladı. Telehandler makinalar da bunlardan biri. Piyasada da önemli bir talebe sahip bu makinalar. Biz de bu segmentteki ürünlere ağırlık vermeye çalışıyoruz. Ataçmanları sayesinde telehandlerlar şantiye sahalarında 20 tonluk bir vincin yaptığı tüm işleri daha hızlı bir şekilde yapabilmekte. Parkımızda bulunan telehandlerlar Manıtou markası taşımakta" dedi.

"Telehandler'larayoğunlaşacağız"

Önümüzdeki süreçte makine yatırımlarımızda daha çok telehandler segmentine yoğunlaşacağız. Çünkü piyasadan ciddi oranda bu yönlü talep gelmekte. Bu taleplerin yakın bir zamanda çok daha artacağına inanmaktayım. Vinç alanındaki yatırımlarımız ise küçük tonajlı ürünlerden olaşacaktır. Zaten müşteri portföyümüz de bu ürünleri kullanan bir profilden oluşmakta.

İş güvenliği kavramının her meslek alanında olduğu gibi vinç sektöründe de çok önemli bir unsur olduğunu kaydeden Akpınar, "Çalışan sağlığı her şeyden daha önemli. Bütün operatörlerimiz gerekli ehliyete sahip. Araçlarımızın periyodik bakımlarını geciktirmemekteyiz. Bu anlamıyla bütün iş güvenliği kurallarına eksiksiz bir şekilde uymaktayız. 6331 sayılı iş güvenliği yasasını oldukça olumlu bulmaktayız" ifadelerini kullandı.

Son olarak piyasada yaşanan eğitimsiz operatör sorununa da değinen Akpınar konu hakkında şunları dile getirdi: "İnşaat sektörü yaygın oldukça, ülke büyüdükçe, vinç sektörü de gelişimine devam edecektir. Bu sektöre yönelik tek korkum eğitimsiz operatörlerin olması. Çünkü bu operatörler vinçlerin başına geçip çok büyük kazalara neden olabiliyor. Bunun dışında kullandıkları ürünlere de önemli hasarlar verebiliyor.  Eğitimli, uzman operatör olabilmenin en önemli şartı ise operatörlere verilecek eğitimin sahada olması gerekliliğidir. Pratik olmadan kağıt üstünde öğretilebilecek bir durum değil bu."


(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-6876172-15', 'auto'); ga('send', 'pageview');