KALİTE ATILAN BİR OK GİBİDİR, GERİYE DÖNÜŞ OLMAZ

Hidro Öz, sektörde ezber bozarak ‘kalite eğitimleri’ ile çok farklı ve hiç denenmemiş bir uygulamayı hayata soktu. ‘Konya sanayisinde bir devrim yapacağız’ diyen Hidro Öz Genel Müdürü Kasım Öz, kalite eğitimlerinde Türkiye’nin medar-ı iftiharı Teknik Eğitmen Bahri Temeltaş ile kalite çıtasını en tepeye çıkarmakta kararlı olduklarını ifade ediyor. Teknik Eğitmen Bahri Temeltaş ise ‘kalite atılan bir ok gibidir, geriye dönüş olmaz’ diyor.


Hidro Öz, ‘toplam kalite’ konusunda sektörde hiç yapılmayanı yapark çalışanlarına bu konuda eğitimler vermeye başladı. Teknik eğitim konusunda Türkiye’nin medar-ı iftiharlarından olan Teknik Eğitmeni Bahri Temeltaş, Hidro Öz ile ‘kalite’yi yükseltmekte ve uluslararası arenade ‘Made In Turkey’ damgasını vurmakta kararlı. Kalitenin asla tessadüf olmadığını ifade eden Teknik Eğitmen Öz, ‘Hidro Öz Patronu Kasım Öz, eğitimin gerekliliğine inanan bir lider. Lider, patron eğitime bu denli önem verince çalışanlar da eğitime odaklanıyor’ diyor.

TÜRKİYE’NİN İLK OPERATÖR EĞİTİCİSİ BENİM

Bahri Temeltaş kimdir, sizi tanıyabilir miyiz?

Ben, makina mühendisiyim. Alarko’da Üzeyir Garih Bey’in şirketinde ilk işime başladım ve 6 yılım orada geçti. Orada çok şeyler öğrendim. Askerden sonra Nurol Makina’NIN MÜDürü oldum. TAI Uçak Fabrikası’nın bir binasını biz inşaa ettik. Daha sonra rahmeetli eski cumhurbaşkanlarımızdan Turgut Özal’a da 6 aylık bir danışmanlık yaptım. Ereğli Demir Çelik Fabrikası’nda 20 yıl çalıştıktan sonra emekli oldum. Emekli olduktan sonra İstanbul’da birkaç tane firma, ilk önce İstanbul Vinç’ten başlayarak kalite yönetim sistemi ve kurumsallaşma üzerine eğitimler verdim. 1991 yılında Erdemir’de çalışırken Almanya’ya gitmiştik. Telex firması 150 tonluk bir vinç imal ederken ben 45 günlük bir eğitim aldık. Vinç’i biz yaptık ama bize kullandırtmadılar. Sadece operatör kullanabilir, siz kullanamazsınız dediler. O zaman operatörlüğün ülkemizde de gelişeceğini anladım. Türkiye’ye geldiğimde Milli Eğitim Bakanı Köksal Toptan’dı. Kendisini ziyaret ettim. İlk defa operatörlüğü orada konuştuk. Türkiye’nin ilk operatör eğiticisi benim. 3 tane kitap yazdım. Forklift, Vinç ve Kazı Makinaları. Daha sonra bunları odaya hibe ettim.

 

ÜLKELERİN SEFALETLERİNİN SON BULMASINDA ‘KALİTE’ ÖNEMLİDİR

Yurt dışında da bulundunuz. Deneyimlerinizi paylaşır mısınız?

Yurt dışında eğitim alırken şunu öğrendim. Kurumların bir sonraki nesle aktarılması ve kurumsallaşma olmasının gerektiğini öğrendim. Belki değişik işler yapsaydım çok fazla para kazanabilirdim ama ülkeme böyle bir katkı sundum. İnsana yapılan yatırım çok önemli. Bu ülkede bir kişiye kalite kavramını kazandırabilirsek ne mutlu bize. Kalite asla tesadüf değildir. Ülkelerin sefaletlerinin son bulmasında ‘kalite’ kavramı son derece önemlidir. Kalite olmadan bir yere varılamaz. Kalitenin olmazsa olmazı temizlikten geçiyor. Aklınıza gelebilecek her türlü temizlikten burada bahsediyorum. Emniyetli çalışmak. İşimizi şansa bırakmak gibi bir lükse sahip değiliz. Güvenilir olmak. Yalan konuşmak, gıybet bunların olmaması lazım. Güven bir kere kayboldu mu insanlar size şüpheyle bakar ve kimse size güvenmez.

 

EN BÜYÜK SORUNUMUZ ‘İNSAN KAYNAĞIMIZIN KALİTESİZLİĞİ

Ülkemizin şu an en büyük sorunu ne ekonomik, ne ticari ne de başka bir şey. En büyük sorunumuz ‘İnsan kaynağımızın kalitesizliği.’ Ne kadar kaliteli insan yetiştirirsek o kadar ülkemize katma değer sağlamış oluruz. Avrupa’daki vinç işletmeciliğinde olmaması gereken hasar maliyeti toplam işletmede yüzde 2 iken bu, Türkiye’de yüzde 26. Yani bu yüzde 26’lık hasarı ekonomimize eğitimle kazandırabiliriz. Bu yüzde 26’lık kayıpta maalesef yaşanan can kaybı da bir başka konu. İşte bunun önüne geçmenin yolu kaliteden geçiyor.

Kalite yolculuğuna çıkmadan bellli bir mesafe almış ülke, kurjum, kuruluş yok. İnşallah biz Konya’da bir kıvılcım çaktık ve Konya sanayisi bundan böyle kaliteyle dolar. Bir ağaçtan bir milyon kibrit çıkar, bir kibrit bir milyon ağacı yakar. Bu konuda benden çok çok daha bilgili kapasiteli insanlarımız var. Onları da bu alana, sahaya çekmek lazım. Her şey para demek değil. Aynı işgücüyle, aynı malzemeyle kalitesiz bir ürünü piyasaya sürmenin bir manası yok. Gelişmiş ülkelerin yaptığı vinci, malzemeyi biz de yapabiliriz. Problemi çok iyi bilmek, kaynağına inmek ve çözmek gerekir. Üretim aşamasındaki insanların kaliteli olması, kaliteden haberdar olması gerekiyor.

 

ÜLKEMİZDE ART NİYETLİ

İNSAN YOK, SADECE

FARKINDA DEĞİLLER!

Bu ülkede kimse art niyetli değil. Sadece farkında değil. Böyle olunca da kalitesiz iş ortaya çıkıyor. İlk geldiğimde atölyede izmarit vardı. Artık yok... Anadolu insanı gerçekten bir cevher. Anadolu insanı verdiğini alıyor. Pes etmemek gerekiyor. Bir kere söyledim olmadı dememek lazım. Israrla kılıcı meşe ağacına vurmak gerekir. Bu ülke, bu insanlar bizim. Bizim gidecek başka bir yerimiz yok. İnsanımızı eğitimek, insan kaynağımızı verimli hale getirmeliyiz. Bunu başarırsak tüm dünya bizi dinleyecektir.

 

ÇAĞIMIZDA İCATLAR DEĞİL,

DEĞİŞİMLER ÖN PLANDA

İçinde bulunduğumuz çağı üretim anlamında nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çağımızda icatlar değil, değişimler ön plandadır. Mesel son 100 yıla bakın sürekli bir değişim var. Otomobillerden tutunda televizyonlara, PC’lere, telefonlara, makinalara bakın. Her zaman bir yenilik, bir değişim olduğunu görüyorsunuz. Asrımız değişim asrıdır. İlk sırayı değişim, ikinci sırayı iletişim, üçüncü sırayı paylaşım almaktadır. Paylaşıldıkça acılar azalır. Herkes elini taşın altına koyarsa paylaşım olur. Bir işe insanlar inanmışsa onu anlamışlardır. Genelllikle geri kalmış ülkelerin insanları sağır olur. Israrla insanların işitmesini sağlamak zorundayız. Bilgi, Bilgi, Bilgi... Rakibimizi tanıyıp, neler yaptığını bilecek ve yarın bu rakibimizin önüne nasıl geçeriz diye hesaplamak lazım. İnsan kaynapımız ve maddi kaynağımız heder oluyor. Kaliye yolculuğunda geç kaldık. Kalite yolculuğunda mesafe aldığımızda dün bu hataları yapıyorduk. Artık bu hataları yapmıyoruz diyeceğiz. İlk kıvılcım çok önemli. Biz, burada bir kıvılcım çakalım; arkadan gelenler bizi geçer. Şu andaki bizim bulunmuş olduğumuz segment imalatçı ve kullanıcı. Ama bu tek başına yeterli değil. Çevre ve eğitim kısmı da önemli. Çünkü ara eleman yetişmiyor. Üniversite ile sanayi barışık değil. Okulu bitiren çocuklar uzun yıllar sanayide verimli olamıyor. Üniversite-sanayi işbirliğini sağlamak ve barıştırmak lazım.

Hidro Öz’de neyi geliştiriyorsunuz?

Burada patron Kasım Öz, birey olarak eğitime son derece büyük önem veriyor. Kasım Bey’in liderliğinde bu eğitim isteği çalışanlara da yansımış durumda. Liderin katılmadığı eğitime çalışanlar da pek fazla önem vermiyor. Lider, patron burada örnek oluyor. Hedefimiz her şeyi yapmak değil, üretim planımıza aldığımız 3-5 kalemin en iyisini yapmak. Bu vinci HİDRO ÖZ yapmışsa, bu tamamdır, kalitelidir, bundan iyisi yoktur dedirtmenin peşindeyiz.

 

BİR ZİNCİR EN ÇÜRÜK HALKASI

KADAR GÜÇLÜDÜR

Bir zincir en çürük halklası kadar güçlüdür. Üretim aşamasında ince eleyip sık dokuyoruz. Mesela kaynaklarımızda bile farklılığımızı ortaya kouyoruz. Pimi yerine çakmak değil, daha sonra söktürmeyi de hedefliyoruz. Operatör kabinini gövdeye kaynatmayacağız, sökülür yapacağız kolaylık olsun diye. Dünyada batan firmaları incelediğimizde en büyük hataları bakım zorluğu içermesidir. Arızaya en kolay nasıl ulaşırsan, arızayı o kadar erken onarırsınız. Biz, aynı zamanda servisini de bakımını da onarımını da en kolay ve ulaşılabilir hale getirmeyi amaçlıyoruz. Üretim bandımızda iddialıyız. En iyisi olmayı hedefliyoruz.

 

KALİTE, SU GİBİDİR

Kalite ve ihracat anlamında görüşlerini aktarır mısınız?

Kalite su gibidir. Bardağa koyuyorsunuz ama dolmadan taşmaz. Bardak dolup taştığında iç piyasa dolmuş olacak bu sefer de dışarıya taşma peşinde olacaksınız. Dünyada 15 tane vinç firması varken, Türkiye’de 100’ün üzerinde vinç imal eden firma var. Avrupa’da 1 tane en küçük vinç firmasında 3 bin 500 tane imal ederken, bu 100 tane firmamızda toplamda 2 binin üzerinde vinç imal edebiliyor. O zaman bu işte bir yanlışlık var. Burada büyük bir eksik var. Ya firmalar birleşip bir araya gelecek ya da kaliteyi yakalayamayan bu alandan çekilip gidecekler. İyiler kalacak. Başka da bir yolu yok. Bu, doğal bir seleksiyondur. Ekonomin de doğası budur. Üretimin, ekonominin bir standardının olması gerekiyor. Kaliteyi erkenden yakalayanlar yoluna devam edecekler. Kaliteyi bulamayanlar çekilecektir. Burada kapalı alanınız, çalıştırdığınız insan sayısı çok önemli değildir. Önemli olan kalite yolculuğudur.

 

PATRONLAR, KALİTE KELİMESİNDEN KORKUYORLAR

Patron ya da şirket liderinin tutumu da önemli burada değil mi?

Kalite, atılan bir ok gibidir; geriye dönüş olmaz. Bir sefer kaliteyi aldınız mı geçmiş olsun bir daha geri dönemezsiniz. Kaliteye ulaşıp da kaybeden, geriye dönen kimse olmamıştır. Hidro Öz, 13. kalite eğitimi vereceğim kurum olacak. Diğer 12 kurumumuz da çok başarılı oldu. Patronlar, kalite kelimesinden korkuyorlar. Korkmasınlar, korkmamalılar. Yurt dışında Tanzanya’da bir eğitim vermiştim. Oradaki patron, ‘keşke daha önce başlasaydım’ demişti. Neden geç kaldınız dediğimde, ‘korktum’ demişti. Kalitenin genel tanımı kullanıma uygunluk ve müşteri memnuniyetidir. Benim tanımın ise kalite eşittir mutluluk. Herkes mutlu olmak ister. Bunun da teminatı kalitedir. Kalite olmadan hiç kimse mutlu olamaz. Kaliteli enerjiyle yüzde 100 veriöle çalışabilirsiniz. Kalitenin kaybedeni hiç olmamıştır. İlk adım burada çok önemli.

 

KASIM ÖZ: KONYA SANAYİSİNDE DEVRİM YAPACAĞIZ

 

Kendi meslek dalımızda bu tür eğitim alan bir firma yok diye biliyorum. 21 yıldır bu sektörün birebir içindeyiz. Her şeyden önce yıllardır çalıştığımız için eğitim alacak zamanımız olmadı. Bahri hocamızla daha önceden tanışıyorduk. Bahri hocama rica ettik o da bizi kırmadı. Bu program 6 aylık bir eğitim. Bir 6 ay sonra durum güncellemesine bakarak hareket edeceğiz. İlk 6 ay iş güvenliği, kalite eğitimi alıyoruz hocamdan haftada 3 gün. Şu anda 45-50 günlük bir eğitim aldık. Ama bunun verimlerini yavaş yavaş bu kısa zamanda almaya başladık. Bu değişimi dışarıdan gelen tedarikçiler de farketti. Hidro Öz’de bir şeyler olduğunu dışarıdakiler de farketti. Konya’da irili ufaklı yaklaşık 55 firmayız. Hidro Öz olarak onlara da örnek olmak istiyoruz. Klitemizle, eğitimimizle örnek olacağımıza ve başaracağımıza inanıyoruz. Ufak dokunuşlar, yaptırımlarla 45 günlük süreç içerisinde verimliliği hissetmeye başladık.


(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-6876172-15', 'auto'); ga('send', 'pageview');