SEKTÖR BÜYÜDÜKÇE HIRSIZLIK OLAYLARI DA ARTIYOR’

Sektörün ülkemizde büyümesinin ve makine adetlerinin hızlı şekilde artmasının doğal olarak hırsızlık riskini büyüttüğünü ifade eden ACR Platform ve Makine Kiralama Hizmetleri Tic. AŞ. Genel Müdürü Erhan Acar,

“Her ne kadar kesin bir çözüm çok zor olsa da bu riski minimize edecek önlemler alıyoruz” diyor.

 

ACR Platformve Makine Kiralama Hizmetleri Tic. AŞ, 2003 yılından bu yana personel yükseltici platform kiralıyor. Şu anda 5 ayrı bölge ofisinde toplam 892 adetlik bir kiralık makine filosuna sahip olan ACR Platform Makine Kiralama Hizmetleri, ‘Personel Yükseltici Platform Kiralama ve Servis’ dediğimiz alanda kaliteli hizmetler veriyor. ACR Platform ve Makine Kiralama Hizmetleri Tic. AŞ. Genel Müdürü Erhan Acar, 2018 yılında organizasyonlarını büyüterek yeni bölge ofisleri açma hedefleri olduğu bilgisini veriyor.

PLATFORM HIRSIZLIĞINA KARŞI FİRMAMIZ

ÖNLEM ALIYOR

Platform hırsızlığının ülkemizde giderek arttığını ifade eden ACR Platform ve Makine Kiralama Hizmetleri Tic. AŞ. Genel Müdürü Erhan Acar, firma olarak bu konuya büyük önem verdiklerini ve bir dizi önlem aldıklarını ifade ediyor.  Son zamanlarda artan, paltform hırsızlığı konusunda neler söylemek istersiniz? Önlemleriniz nelerdir? Çözüm hakkında neler söylemek istersiniz? Sorumuza yönelik olarak Acar, şu bilgileri verdi: “Maalesef bu durum giderek artan şekilde yaşanıyor. Sektörün ülkemizde büyümesi ve makine adetlerinin hızlı şekilde artması da doğal olarak riski büyütüyor. Her ne kadar kesin bir çözüm çok zor olsa da bu riski minimize edecek önlemler alıyoruz. Öncelikle makineyi teslim edeceğimiz müşteriyi iyi tanımak istiyoruz. Özellikle yeni müşterileri ofislerinde ve şantiyede mutlaka ziyaret ediyoruz. Telefon, e-posta, adres bilgilerini kontrol ediyoruz. Teklif vermeden önce vergi bilgilerini alıyor, gerekli durumlarda finansal kontrollerini yapıyoruz. Sahada teslim edilen makinelerin teslimat teyitlerini alıyoruz. Sözleşme ve kiralama formu, imza sirkülerine veya vekaletnamelere uygun kişiler tarafından imzalanmadıkça makine teslimatı yapmıyoruz. Bütün bu işlemler aslında makine kırılma sigortalarının işlevselliği için de geçerli. Zaman zaman bu prosesi can sıkıcı ve yıldırıcı bulan müşterilerimiz olsa da onlara bunlar olmadan makineler için yaptırdığımız sigortanın da fiilen geçerliliğini yitirebileceğini, dolayısı ile kendilerini de korumak için bu işlemlerin gerektiğini anlatıyoruz. Bunun dışında makinelerin GPS ile elektronik takibine de başlamıştık. Ancak özellikle küçük makinelerin çalıştığı kapalı şantiye koşullarından dolayı bu uzaktan takip operasyonundateknik bazı sıkıntılarla karşılaştık. Bu sıkıntıları yaşamadan verimli şekilde kullanılabilecek sistemleri de araştırmaktayız.”

Sektörün yeni adresi Platformder bu konuda neler yapmalıdır? Şeklindeki sorumuza yönelik olarak ACR Platform ve Makine Kiralama Hizmetleri Tic. AŞ. Genel Müdürü Erhan Acar, “Platformder bu konuda çok önemli bir işleve sahip olabilir. Öncelikle platform kiralama sektöründe yeni olan veya yeterince güvenlik sağlayabilecek bir sisteme sahip olmayan kiralama firmalarına sektörün geçmiş deneyimlerini aktarabilir. Firmaların tek tek kendi başlarına almaya çalıştığı elektronik izleme sistemleri, kiralama erp bilgisayar programları gibi satın almalarda çatı oluşturarak iyi bir sistemin uygun maliyet ile oluşturulmasında öncü olabilir. Çalınan makine bilgilerinin sektör içinde hızlı şekilde paylaşılmasını sağlayabilir ki bu işlevi şu anda gayet iyi işliyor” dedi.

KİRALAMA FİRMASINI KORUYAN İYİ BİR SÖZLEŞME OLMALI

İşin hukuksal boyutu ile ilgili Acar, “Bu çok önemli bir konu. Hukuk tarafı ihmal edildiğinde, çalınmış bir makinenin bulunmasından sonra dahi bunun ispat edilmesinde sorunlar yaşanabilir. Bu konuda sorun yaşamamak için mutlaka kiralama firmasını koruyan iyi bir sözleşme olmalı. Ancak bu sözleşme, müşterinin imza sirkülerinde açıkça belirtilmiş yetkili kişiler tarafından imzalanmadıkça hukuksal olarak hiçbir geçerlilik taşımıyor. Bu durum müşteriler tarafından angarya olarak görülüp hoş karşılanmayabiliyor veya doğru kişiden imza almak gerçekten zor olabiliyor” dedi. Ancak istisnaların bir kere başladı mı bir süre sonra genelleştiğini ve böylece alınan risklerin de çok büyüdüğünü vurgulayan ACR Platform ve Makine Kiralama Hizmetleri Tic. AŞ. Genel Müdürü Erhan Acar, bazen müşteri kaybetmeyi de göze alarak bu prosedürlerin sıkı şekilde uygulanmasının çok önemli olduğuna inandığının altını çizdi ve ekledi: “Ayrıca bu sadece makine çalınmaları için değil aynı zamanda tahsilat  ve mutabakatlar da da çok önemli bir unsur. Bunun dışında makinelerin tamamının resmi tescile sahip olması da kiralama firmalarını hukuksal olarak rahatlatacak bir gerekliliktir.”

 

MAKİNE SÜREKLİ

EL DEĞİŞTİRİYOR       

Taşıma kaldırma üniteleri olarak yaptığımız araştırmada emniyet yetkililerinin bu hırsızlık konularında fazla elinden bir şey gelmediği gözlenmiştir? Bu konudaki düşüncüleriniz nelerdir sorumuza yönelik olarak ACR Platform ve Makine Kiralama Hizmetleri Tic. AŞ. Genel Müdürü Erhan Acar, “Makine çalındıktan sonra bir yere kadar takip edilebilse bile genellikle bir yerde iz kopuyor. Bu durumda makineyi bulmak çok güçleşiyor. Ya da makine sürekli el değiştiriyor. Bu durumda emniyet güçlerinin çalıntı ihbarı yapılmış olan makineyi bulması da çok zor. Kiralama firmaları ya da distribütör firmaların, sektör içinde bir yerde bir şekilde bu makinelere rastlaması çok daha büyük bir olasılık” yorumunu kullandı.


(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-6876172-15', 'auto'); ga('send', 'pageview');