SEKTÖRÜMÜZÜN HIRSIZLIKLAR KONUSUNDA KOLLEKTİF HAREKET ETMESİ GEREKİYOR!

Yaşanan hırsızlıklar konusunda firmaların birtakım önlemler aldığını ifade eden AVK Vinç Genel Müdürü Fatih Aydın, sektör olarak kollektif bir şekilde harekete geçilmesi ve bu konuda her firmanın bir diğerini uyarmasını gerektiğini ifade ediyor.


Makasların çalınması konusunun tüm sektörün ortak sorunu olduğunu ifade eden AVK Vinç Genel Müdürü Fatih Aydın, “Platformcular kendi aramızda bunu konuşuyoruz. Ne yapabiliriz diye... Herkes kendi çapında, olankaları içerisinde birtakım önlemler alıyor ama yine de burada kesin, net bir çözüm bulamıyoruz. Müşterileri ince eleyip, sık dokumak ve aşırı titiz davranmak lazım” diyor. Genelde hırsızların firmaları internette bulduğuna dikkat çeken Aydın, sık sık bu tür haberleri sektörden duyduklarının altını özenle çiziyor.

MAİLLERİN KURUMSAL UZANTILI OLMASI GEREKİYOR

Hırsızlık olaylarına karşı çok dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Aydın şunları söylüyor: “Geçenlerde yine bir meslektaşımızın başına böyle bir hırzılık olayı geldi maalesef. Hırsızlıklar konusunda müşterinin bize mail atmasını sağlayalım. Müşteriler gmail ya da hotmail gibi genel geçer mail adreslerinden değil de kurumsal maillerden mail atmalılar. Bence buna dikkat edelim. Geçenlerde bir meslektaşım bir firmayı bize yönelndirdi ve kurumsal olduğunu söylediler. Bize mail atın dedik. Bize gelen maile baktık gmail üzerinden gelmiş. Bu firmanın neresi kurumsal şimdi?”

SEKTÖR İÇİ BİLGİLENDİRME

OLMASI GEREK

“Yine sektör içerisinde bizlerin birbirimizi bilgilendirmesi ve huylandığı firmaları bildirmesi gerekiyor. Bir watsup gurubundan bu tür bilgilendirmeler gerçekleştiriliyor. Bunların belki daha da kurumsal bir şekilde sektör tarafından bilgilendirilmesi gerekiyor” diyen AVK Vinç Genel Müdürü Fatih Aydın, “Hırsızlıklar konusunda operatörlerin de, teslim eden kişilerin de bilinçli olması lazım. Kiralayan kişi, bir röntgen çekerek kişi ya da kurumların güvenilir mi değil mi buna bakması lazım. Yine nakliye yapan kişinin de çok dikkatli olması lazım. Kiralayacak kişilerin ciddi olup olmadığını anlamak ya da güvenilirliği kontrol etmek için imza sirkülerini mutlaka istiyoruz. Çözüm hukuksal tamamen. Hukukun burada devreye girmesi lazım. Makinalarımızın çalışması gerekiyor. Yediemin’e düştü mü 1-2 yılı buluyor. 2 yıl bir makinanın durması bizlerin bitmesi demektir.” İfadesini kullanıyor.

 

SİGORTALATSANIZ DA BİR

ŞEY İFADE ETMİYOR

Sektörün tam bşr çıkmaz içinde olduğunu ifade eden AVK Vinç Genel Müdürü Fatih Aydın şunları söylüyor: “Sigortalatsanız da bir şey ifade etmiyor. Çalındı deseniz, emniyet siz kendi elinizle vermişsiniz diyor. Hukukun boşluğundan yararlanıyorlar. Olayın bir ayağı STK’ların devreye girmesinden geçiyor. Bir diğer ayağı da hukuksal boyut. Bu sektör de yeni yeni oluşuyor. Daha bebek bizim sektörümüz. Firma sayısı çoğaldıkça çözüm arayışı da çoğalacak. GPS takma belki bu anlamda bir çözüm ama öyle firmalar var ki 300 aracı var. Takip cihazı hırsızlar için bir çözüm olabilir. Mesela hırsızlar; ‘bunun GPS, takip cihazı var mı?’ diye soruyorlar. Kanunda bu, ‘güveni kötüye kullanma’ olarak geçiyor. Mesela geçenlerde Elazığ’da bölge hastanesi için 25 tane araç kiralamak istedi bir firma. Telefonda konuştuk. Bana banka teminat mektubu verebiliyor musunuz dedim. Ve bunu veremeyeceğini söylediler. Şimdi durum böyle olunca biz de o kişilerle iletişimimizi kestik. Aksi olsaydı belki de dolandırılacaktık.”


(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-6876172-15', 'auto'); ga('send', 'pageview');