HER NE KADAR RAKİP OLSAK DA AYNI GEMİNİN İÇİNDEYİZ, SEKTÖRÜMÜZ, KALBİMİZ, ATARDAMARIMIZ BİR!

Sektörde iş yapan meslektaşlar olarak her ne kadar birbirlerine rakip de olsalar, aynı geminin içinde yer aldıklarını ifade eden Fatih Vinç Genel Müdürü Bekir Erdemli, hırsızlıklar konusunda ‘birlik ve beraberliğin’ şart olduğunun altını çiziyor.

 

”Makinelerimizin takibi ve doğru şekilde müşterilerimize ulaşması güçlü bir ekip ve alt yapıyla sağlanmakta. Geliştirdiğimiz yeni yazılımla makinalarımız takibini günlük haftalık ve aylık periyodlarla yapmaktayız.”

 

Fatih Vinç, geniş ürün yapısı ve kaliteli hizmetleriyle müşterilerinden tam not alıyor. Profesyonel çözümlerle göz dolduran firma yatırıma da büyük önem veriyor. “Fatih Vinç Genel Müdürü Bekir Erdemli, “Fatih Vinç olarak personel yükseltici platform sektörün en geniş ürün yelpanezine sahip firmasıyız. Makina parkımız 6 merkezi noktasından Türkiye geneline hizmet vermektedir. Makinalarımızın kirası başladıktan sonra  ve çalışma sürecinde kaybolma, habersiz yer değişimi ve çalınma gibi riskleri bulunmaktadır. Yüksek adetli makina parkını her şeyden önce bir sistem ve takip düzeni ile sürekli kontrol altında bulunduruyoruz. Bununla birlikte müşterinin cari bilgilerini eksiksiz şekilde sisteme kaydederek müşteri portföyümüzü oluşturuyoruz. Tüm makinaların kiraları teklif, sözleşme ve teslim tutanaklarıyla bağlantılı olarak takip ediliyor. Bu evrakların müşterinin resmî yetkileri tarafından imzalanması ve imza sirküleriyle eşleştirerek doğruluğunun kontrolleri yapılıyor. Bu sıkı takip ve kontrol sisteminin yanında makina taleplerinde seçici davranmak zorunda kalıyoruz. Makinalarımız kaybolması ya da çalınması durumlarında resmî kurumlarda daha caydırıcı yaptırımlar talep ediyoruz” diyor.

ÖDEMELER BANKAMATİKTEN DEĞİL, ŞİRKET ÜZERİNDEN YAPILMALI

Platform sektöründeki hırsızlıklar konusunda Erdemli, “Hırsızlık iki çeşit. Birincisi fiziki hırsızlık. Yani malınızı birisine veriyorsunuz.  Sizin haberiniz olmadan malınız çalınıyor. İkinci hırsızlık da malınınızı veriyorsunuz paranızı ödemiyor, çekini yazdırıyor ama sizi bekletiyor. Ödemenizi yapmıyor Bu ikisi de hırsızlıktır ve birbirinden farkı yoktur. Biz mesela müşteriden vergi levhası, imza sirküsü istiyoruz, sözleşme yapıyoruz. Bütün belgeleri istememize rağmen karşı taraf öyle hazırlıklı geliyor ki o anda işiniz çok zorlaşıyor. İmza sirküsü var, şirket var, vergi levhası var, kimliği gönderiyor hatta ön ödeme bile gönderiyor. Hatta ve hatta hepsini bile ödüyor. Aylık kirasını veriyor. Ama daha sonra gittiğinizde makina yerinde yok. Ya da makinayı verdiniz parayı batırıyor ve ödemiyor. Makina var ama ödeme yapmıyor. Siz insanlara 150, 160, 200 bin Avro’luk makinaları teslim ediyorsunuz. 50 bin liralık bir araba bile kiralarken sözleşme üzerine sözleşme imzalıyorsunuz. Bunu insanlara alıştırmamışız. İnsanlardan bu istediğinizde ‘şirketime ortak mı olacaksınız’ diye tepki geliyor. Müşteri açısından seçici olmak zorundayız” ifadesini kullanıyor.

 

MÜŞTERİ AÇISINDAN

SEÇİCİ OLMALIYIZ

“Müşterileri gerekirse şantiyede görmek, üst ana tedarikçisini bilmek ve bir istihbarat yapmak gerekiyor. Makinanızı emanet ettiğiniz kişiler hakkında mutlaka bir referans bulmanız gerekir. Her bölgede bizim arkadaşlarımız var. Muhakkak o firmayı bilen, referasn olabilecek arkadaşlarımızı bulabiliriz. Hem makinamızı çalma hem de paramızı batırmayla alakalı; bütün çalışmalar bankalardan faturalı, resmi yapılmak zorunda”diyen Fatih Vinç Genel Müdürü Bekir Erdemli sözlerini şöyle sürdürüyor: “DBS limitlerimiz içerisinde DBS Kredi Sistemi içerisinde ödeme yapılması gerekiyor. DBS’de müşteri bankayla muhatap siz, bankayla muhatapsınız. Müşteri ile muhatap olmuyorsunuz. DBS limitimiz içerisinde bankayla çalışıyoruz. DBS limiti olmayan bir müşteri karşıma çıkarsa zaten istihbaratımı o zaman yapıyorum. Her kiralamada bu DBS’yi kullanabilirim. Müşteri kendisine bir DBS limiti açtıracak ve ben o limit içerisinde bankayla muhatap olacağım. Aksi bir durum olursa müşteri bankayla problem yaşayacak. Kredi limitinde DBS açısından bir sıkıntı varsa müşteri kendini zaten eleverir. Sektörün DBS’yi bilmesi, uygulamaya geçirmesi gerekiyor.”

 

TÜM SEKTÖRÜN DBS’Yİ

İSTEMESİ ŞART

“Bizim kendimizi garanti altına almamız gerekiyo” diyen Erdemli, burada asıl önemli olanın müşteri noktasında ‘seçisi’ davranılması olduğunu ifade ediyor. Erdemli, “Bizim müşterilerimiz inşaatçılardan oluşuyor. Şimdi bir firma tek başına kalkıp inşaat firmasına DBS diye dayatırsa müşteri kaçabilir. Ama sektör olarak bir araya gelir ortak bir karar alır ve DBS’yi hayata geçirirsek işte o zaman hırsızlıkların sonunu getiririz diye düşünüyorum. Evrekların hepsi taöm olacak, müşteriyi seçeceğiz, DBS yapacağız” yorumunda bulunuyor.

 

HUKUSAL BOYUT VE SİGORTA

Hukukta, kanunlarda açıklar olduğunu ifade eden Erdemli, “Siz makinayı bir kişiye kiraya veriyorsanız ve o kişi malınızı satıyorsa hukuk, siz o kişiye gönül rızanızla veriyorsunuz diyor. Sigorta firmaları da bu anlamda ‘özel mülk’ kategorisinde görüp malımızı tam kapsamıyor. Bizim çalışma şeklimiz sigorta firmaları tarafından tam olarak anlaşılmamış. Mal çalındığı zaman ‘özel mülk’ diye sigorta kabule tmiyor. Sigortalarda açığımız çok fazla. Sektörümüz daha çok yeni. Önümüzde çok yol var. Öğreneceğimiz çok yol var” diyor.

 

GÜVENLİ BİR ORTAMDA

İŞ YAPMAK İSTİYORUM

“Ben, güvenli bir ortamda iş yapmak istiyorum. Güven olmadığı negatif bir durumda bir koruma istiyorum. Burada emniyetimiz devreye giriyor. Kolluk kuvvetleri devreye giriyor. Fakat kolluk kuvvetlerimiz, kanunlarımız devreye girmeyince güçlü olan zayıfı izmeye; büyük balık küçük balığı yutmaya başlıyor ve bir kaos oluşuyor” diyen Fatih Vinç Genel Müdürü Bekir Erdemli sözlerini şöyle sürüdürüyor: “Makinamızın yerini belirliyoruz, kişileri de biliyoruz ama emniyeti oraya çağırmak için dilekçeydi, prosödürdü derken makinamız bir değil birkaç yer değiştiriyor. Burada ivedi şekilde işletmelerin leyhine hareket edilmesi gerekiyor. Prosedörlerin, bu hantal yapının artık son bulması lazım. Hırıslık olayında 1 milyon TL’nin çalınmasıyla 1 TL’nin çalınması aynıdır. Sonuçta burada bir hırsızlık var ve bu hırsızlar yakalanmadığı, cezalandırılmadığı zaman toplum nezdinde bir manevi ve maddi ruhsal bozukluk oluşturuyor. Caydırıcı cezaların kanunda olması lazım. Suçluların kanun önünde korkması lazım. Bir taraf güvensizlikten dolayı haksız menfaat sağlıyor.”   

 

PLATFORMDER KATKI SUNUYOR

PLATFORMDER’in sektör açısından son dererece önemli olduğunu ifade eden Fatih Vinç Genel Müdürü Bekir Erdemli, “PLATFORMDER, sektörü bir arada tutan bir platform. Bizim STK’miz. Sektörümüzün öncü kuruluşu. Ben, Bekir Erdemli olarak bugün bir şey söylersem beni ne kadar dinlerler, bir de PLATFORMDER olarak bir STK ağzı ile söylem geliştirirsek dinlenilirliğimiz ne olur? PLATFORMDER’in söylemleri çözüme odaklı bir yapıya sebebiyet veriyor. PLATFORMDER, sıkıntılı olduğumuz noktalarda resmi kanaldan gerekli yetkililere aktaracak. Şu  noktalarda sektörümüzde sıkıntılar yaşıyoruz diyecek. Ve çözüme giden yolu sektörümüzle birlikte sektörümüz adına açacak” diyor. Son olarak Erdemli, bu sektöre hizmet veren kurum ve kuruluşların bir araya gelmesi gerektiğini belirtiyor. ‘Biz aynı gemizdeyiz. Sektörde birbirimize evet rakibiz ama birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmemiz gerekiyor’ diyen Erdemli, hırsızlık konusunda da tüm sektörü uyanık olmaya ve bilgi paylaşmaya davet ediyor.


(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-6876172-15', 'auto'); ga('send', 'pageview');