HIRSIIIIIIIZZZZZ VARRRRRRRRR!

İYİ NİYETLİ SEKTÖR FİRMALARI PROFESYONEL HIRSIZLARA KARŞI

‘Makaslı Platform Hırsızlık Vakaları’ şu sıralar sektörün en önemli sorunu. Şu sıralar dediğime bakmayın aslında sektör olduğundan beri en büyük sorun yaşanan hırsızlıklar... Hırsızlar, ne kadar profesyonelse sektördeki firmalar da bir o kadar ‘iyi niyetli...’ Buradaki tırnak işaretini ve üç noktayı bilinçli kullandım! Şimdi de ünlem kullanıyorum. Neden mi? Çünkü, hadi bir hırzılık olayı olur anlarım, iki olur anlarım da hırsızların sürekli sektörümüzü dolandırmasına inanın anlam veremiyorum. Eğer siz de benim gibi anlam veremiyorsanız bu olaya bu haber tam size göre... Okuyunuz göreceksiniz!!!

P

Platform sktör ülkemizin önemli iş kollarından biri konumunda bulunuyor. Büyümeye çok yatkın ve sürekli bir büyüme devamlılığı içerisinde olan sektörümüzde özellikle son zamanlar artan bir olay var. Ne mi? Hemen hepinizin bildiği üzere yaşanan ‘Makaslı Platform Hırsızlık Vakaları...’

Sektör temsilcileri, STK’lar ve yetkililer ile yaptığımız görüşmelerde sektördeki firmalarımızın amiyane tabirle hırsızlıklardan bunaldığını söylemek mümkün. Bir süredir kiralama sektörünün hırsızlık vakaları ile başı belada. Sektörü yakından takip eden ve kanundaki açıkları tespit eden bir hırsızlık şebekesi, son 6 yıl içerisinde çoğu forklift ve makaslı platform olmak üzere yaklaşık 400 birim makineyi müşteri kılığında teslim aldı ve kaçırdı.

Kiralama sektörüne dadanan hırsızların ‘organize bir şekilde hırsızlık faaliyetlerini profesyonelce’ sürdürdüklerini aslında bilmeyen yok gibi... Hani o meşhur komedi filminde olduğu gibi ‘ORGANİZE İŞLER BUNLAR, İÇİMİZE İŞLER BUNLAR’ diyesi de gelmiyor değil hani adamın... Peki, bu organize işler çetesini nasıl çökertebilir ya da sektörümüz bu durumdan en az hasarla nasıl çıkabilir? Bütün bunları sektör oyuncularına sorduk.

Bİ ŞEY YAPMALI AMA NE?

Hırsızlıklara ve hırsızlara karşı ‘bi şey yapmalı’ ama neyi nasıl yapmalı? Hırsızlara karşı tedbirin elden bırakılmaması ve çok uyanık olunması gerekiyor.

Firmaların müşteri tercihlerinde seçici davranması, müşterileri didik didik incelemek ve mutalaka sözleşme yapmak gerekiyor. Kimi firma yetkilileri yazışmalarda ve maillerde gmail, hotmail gibi genel geçer maillerin değil de kurum uzantılı kurumsal maillerin kullanımlasına dikkat edilmesi gerektiğinin de altını özenle çiziyorlar.

 

PLATFORMDER’İN DEVREYE GİRMESİ GEREK

Sektörün çatı kuruluşu PLATFORMDER’in (Personel Kaldırma ve İletme Platformları İşletmecileri Derneği) daha fazla sorumluluk alması gerektiğinde sektör firmaları birleşmiş durumda. PLATFORMDER’in hırsızlıklar konusunda sektör firmalarını bilgilendirmesi gerektiğinin altını çizen işletme yetkilileri, bu ne ve benzeri konularda ellerinden geldiği kadarıyla PLATFORMDER’e yardım etmeye hazır olduklarını da vurguluyorlar.

 

SİGORTA VE HUKUKİ BOŞLUK

SEKTÖRÜN CANINI YAKIYOR

Kiralamalarda yaşanan ‘Makaslı Platform Hırsızlık Vakaları’nda sektörün en büyük handikapı hukuli boşluklar. Hukukta boşluğun olması hırsızların elini güçlendirirken sigortalama işlemlerindeki yetersizlik de bir diğer dezavantajlı konu...

 

EMNİYET HAREKETE GEÇENE KADAR ATI ALAN ÜSKÜDAR’I GEÇİYOR

Emniyet de hırsızlık olaylarında sektöre can suyu sunamıyor. Çünkü hantal bnir yapıya sahip olan bürokrası, dilekçe, emniyete bildirme ve prosedörülerden arta kalan zamanda emniyet harekete geçene kadar hırsızlar en az 3-5 farklı mekan değiştirme zamanına sahip oluyorlar.

 

BİLGİLENDİRİCİ İLETİŞİM

PLATFORMU KURULMALI

Sektörümüzün önde gelen firma yetkilileri ile yaptığımız röportajlarda orataya çıkan sonuç şu: Mutlaka bir İLETİŞİM PLATFORMU olmalı. Bu paltform, mobil telefonlara uygulanacak şekilde watsup gibi bir iletişim grubu da olabilir. Bu grup, PLATFORMDER (Personel Kaldırma ve İletme Platformları İşletmecileri Derneği) gibi sektörün çatı kuruluşu ve şemsiyesi tarafından da yürütülebilir. En azından bu iletişim kanalıyla yaşanan hırsızlılar konusunda firmalar birbirlerine haber verebilir, birbirlerini uyarabilir. Bu da sektörde bir DOMİNO ETKİSİ yaratabilir.

 

MÜŞTERİ GİBİ ARIYORLAR

Sektöre dadanan hırsızlar, o kadar profesyoneller ki renklerini asla belli etmiyor, ellerini açık edecek en ufak bir harekette bulunmuyorlar. Hırsızlar bir müşteri nezaketi ve bilinci içerisinde arama yapıyorlar. Hırsızların bir diğer uyguladıkları taaktik ise firmaların sorması gereken soruları, firmanın sormasına izin vermeden kendilerinin sorması. Banka teminatından tutun da sözleşmeye, çek karnesinden vergi levhasına kadar birçok konuyu hırsızlar dile getirip güven kazanıyorlar.

ÖDEMELERİ PEŞİN YAPIYORLAR

Hırsızların uyguladığı bir diğer taktik ise KİRALAMA HİZMET ÜCRETLERİNİ PEŞİN ÖDEMEK. 4 günlük 1 aylık kiralama hizmetini peşin ödeyen hırsızlar bu yolla zaman kazanarak güven oluşturup tezgahlarının işlemesini sağlıyorlar. Hırsızların uyguladığı bir diğer taktik ise müşterilerini önceden bulup sonra çalıancak platform hırsızlığına start vermeleri... Hırsızlar önce müşterileri buluyor, sonra hırsızlık olayına girişiyorlar. Hiç zaman kaybetmeden harakete geçen hırsızlar profesyonelliğin adeta zirvesindeler.


(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-6876172-15', 'auto'); ga('send', 'pageview');