STANDARTLARI YÜKSELTEN FİRMAYIZ, KALİTEDEN ÖDÜN VERMİYORUZ!

Keleş Vinç Satış Müdürü Bülent Kütükçü, Keleş Vinç’in kaliteden ödün vermediğini ve sektörde kalite çıtasını yükselten bir firma olduğunu, bu yüzden müşteriler tarafından tercih edildiğini ifade ediyor.

 


Keleş Vinç, Türkiye vinç üretiminde önemli ve başat firmalardan birisi... Firmanın kaliteyi prensip olarak belirlediğini ve kaliteden ödün vermediğini ifade eden Keleş Vinç Satış Müdürü Bülent Kütükçü, 2018’de Keleş Vinç isminin daha sık duyulacağının altını özellikle çiziyor.

Bülent Kütükçü kimdir, sizi tanıyabilir miyiz?

1965 doğumluyum. 1997 yılından itibaren vinç imalat sektörünün içindeyim. 19 yıl Hidrokom’dan mali ve idari işler müdürlüğü, genel müdürlüğü yaptım. Mayıs 2016 yılında emekli oldum. 5 ay dinlendim bu süre içerisinde sektöre ara verdim. 2016 Kasım itibaarıyla Keleş Vinç’le çalışmaya başlaadım. Keleş Viç, Konya’nın 3. Büyük vinç üreticisi. Vizyonu açık, profesyonel düşünen, kaliteli, büyümeye açık bir firma. Ben de tecrübelerimi burada değerlendirme fırsatı bulacağıma inandım. Firmanın sahipleri çekirdekten, operasyondan gelen insanlar. Fikir alışverişine çok açıklar. Netin, nasıl olması gerektiğini operatörlükten geldiklerinden mütevellit çok iyi biliyorlar. Makinanın iskeleti, çelik konstrüksiyondan ödün vermiyolar.

 

2018’DE KELEŞ VİNÇ’İN ADINI SAHA SIK DUYACAKSINIZ

2018 hedefleriniz ve yatırımlarınız neler olacak?

Burası 4.500 metrekare kapalı alanda imalat yapan ayda 6 makina kapasiteli bir firmaydı 2017’nin Mart ayına kadar. Bu tarihten sonra bir fabrika binası satın alnırak imalatta 10.000 bin metrekare kapalı alana çıkardık. Hedefimiz 2018 yılı içerisinde makina tesisat yatırımımızı yaptıktan sonra 15-20 makina (aylık) kapasitesini zorlamak.

Türkiye’de hemen hemen tüm sektörlerde yetişmiş eleman sıkıntısı var. Sizde durum nedir?

Türkiye’de genel bir kalifiye, yetişmiş eleman sıkıntısı var. Eleman ihtiyacını maalesef yetiştirilmek üzere eleman olarak karşılıyoruz. Bunund abelirli bir maliyeti oluyor. Ama başka da çare yok. Böyle bir geçiş sürecindeyiz. 2018’in ikinci yarısında daha da kapasiteni artırmış bir Keleş Vinç göstermeyi arzu ediyoruz.

Kalifiye eleman konusunda kime, ne gibi görevler düşüyor?

Biz, Türk milleti olarak çok zor işte çalışmak istemiyoruz. Masa başı işlerde çalışmak istiyoruz. Kolay para kazanmak ister hale geldik. Yazılı basın, TV’deki diziler bu masa başı ve kolay parayı körüklüyor. Meslek liselerinin aktif hale gelmesi lazım. Meslek liselerinde operatörlük olması lazım. Vinç İşletmecileri Derneği’ne de burada çok iş düşüyor. Milşi Eğitim’le bir araya gelinerek Vinç İşletmeciliği’ndeki eğitim açığının kapatılması lazım. İşsizliği gidermenin en önemli yolu sanayi ve meslek liselerden geçiyor. Burada yerli üretimin de seteklenmesi lazım. Sanayi Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı bir araya gelmeli STK’lardan, işletmecilerden fikir alınarak bu sorunlar çözüme ulaşmalı. İşletmecilerin de maliyeti ucuza getireceğim diye işçiyi olumsuz bir şekilde etkilememesi lazım. Çalışan işçi, emekçinin de işletmeciyi de düşünerek çalışmasım lazım. Konya Sanayi Odası’nın sanayinin eleman ihtiyacını gidermek için bir okulu var. Yaklışık 300-400 öğrenci var. Ama bu, sadece Konya ile sınırlı olmamalı. Tüm Türkiye’ye yayılmalı. Türkiye, tarım ülkesinden sanayi ülkesine geçecekse eğer yetişmiş kalifiye ara elemanların ivedilikle çözülmesi gerekiyor. Türkiye, bir üniversite cenneti oldu. Üniversite-sanayi iş ve güçbirliğinin çözülmesi lazım.

ROMANYA’YA 130 TONLUK

BİR MAKİNA

İhracatlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Yurt dışına da ihracat yapıyoruz. Genlerde Romanya’ya 130 tonluk bir makina gönderdik. Yurt içi satışlarımız artarak devam ediyor. Tanınırlık, bilinirliği artırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Alacak çok fazla yolumuz. Plan, program içerisinde bunları hayata geçirmeye çalışıyoruz.

Firma olarak prensipleriniz, olmazsa olmazlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Keleş Vinç’in üretim prensipleri var. Çelik konstrüksiyon dediğimiz çelik omurgadan, şasiden, bomdan ödün vermiyoruz. Sac aksamların yapımından kaynağına, işçiliğine kadar hiçbirinden ödün verimiyoruz. Kaliteden vazgeçemeyiz. İsveç çeliği kullanıyoruz. Firmamızın sahibi Mahmut Bey, birebir üretim süreçlerinin içinde. Mahmut Bey, kaynaktan, çelik seçimine kadar bir dizi üretim sürecini kendisi takip ediyor. Bu da kaliteyi beraberinde getiriyor. İmalatta bizim en hassas olduğumuz nokta kalitedir. Standartlarımızdan ödün vermeyiz ve bu yüzdendir ki sektörde standartları yükselten bir firma olarak anılırız. İşletmeciler de şu bilmeli. Bu ürettiğimiz makinaların bir limiti, bir kapasitesi var. Kapasitenin üstünde makinaları kullanırlarsa makinalardan verim alamazlar, çeşitli arızalar çıkabilir. Keleş Vinç oalrak biz, müşterilerimize hem makinalarımız için kullanma kılavuzu hem de teknik detayları içeren kılavuzlar da sağlıyoruz.


(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-6876172-15', 'auto'); ga('send', 'pageview');