KONECRANES, tersane ve gemicilik sektörüne yönelik ürün ve hizmetler sunuyor

Konacranes, gemi üretim istasyonlarında olmak üzere elektrikli tavandan hareketli vinçlerden goliath gezer köprülü vinçlere ve aynı seviye luffing vinçlere değin çok çeşitli ürünler sunuyor. Dünyanın önde gelen goliath gezer köprülü vinç tedarikçisi olan Konecranes, aynı zamanda şimdiye dek imal edilen ve 2100 Ton kapasite, 200 m genişlik ve 100 m döküm yüksekliği ile en büyük vinciyle sektördeki yerini koruyor.

Dünyada ve Türkiye’de gemi inşası ve tersane sektörüne ilişkin çözümler de sunan konecranes’in türkiye ülke müdürü sami korpela; “Dünya çapındaki imalat ağımız sayesinde çok karmaşık projeleri dahi gerçekleştirebiliyoruz. Ürettiğimiz Elektrikli Tavandan Hareketli vinçler, günümüz piyasasındaki teknik açıdan en gelişmiş vinçlerdir” diye belirtiyor. Gemi inşası sektöründe dünyadaki tüm tersanelerle çalışabileceklerini belirten Korpela, “Gemi yapımına yönelik olarak vinçlere ilişkin çok yaygın bir talep söz konusu değil. Genellikle bir tersane yeni büyük bir gemi siparişi aldığında, daha yüksek bir kapasite ya da performans için vinçlerini geliştirmeleri gerekiyor. Konecranes de mevcut vinçlere yönelik olarak yeni ekipman ya da danışma ve modernizasyon hizmetleri sunuyor” diye açıklıyor. 


“Vinç sektöründe sorunlar bulunuyor”


Konecranes Türkiye Ülke Müdürü Sami Korpela, “Dünyada vinç yapım sektöründe birçok zorluk bulunmaktadır. Genel anlamda küresel ekonomideki gerileme dönemi vinçlere yönelik talebi düşürüyor. Fakat Konecranes düşen talebe rağmen işlerini oldukça iyi bir şekilde yönetmektedir. Vinç sektöründeki en büyük problem, çoğu müşterinin tedarikçiye karar vermesinin sonrasında aslında ne satın aldığını bilmiyor oluşudur. Müşteriler genellikle yalnızca başlangıçtaki alış fiyatıyla ilgilenirler. Ayrıca kaç paraya hangi kaliteyi alabileceklerini bilmeden hareket ettikleri için satış temsilcileri tarafından yanlış yönlendirilebilirler” diyor.

Konecranes sektördeki sorunlara yönelik çözümler üretiyor

Sami Korpela; “Küresel ekonominin nasıl büyüme evresine geçirilebileceğini bilinseydi, sanıyorum ki birileri bunu çoktan yapardı. Küresel ekonomilerdeki zorluklar çok karmaşık zorluklardır ve görünen o ki kimse bu anlamda doğru cevabı bilmiyor. Vinç sektöründe çözüm; tıpkı bizim yaptığımız gibi, müşteriyi mümkün olan her durumda eğitmektir” diyor.

Diğer çoğu sektörle bir karşılaştırma yaparsanız (BT, arabalar, üretim makineleri vb.), birçok kişinin en son teknolojik trendleri takip ettiklerini, bu anlamda bilinçli olduklarını ve alışverişlerini de bu doğrultuda yaptıklarını görürsünüz diye ifade eden Sami Korpela;  “Normalde müşteri imalat prosesinin en hayati bölümü olan endüstriyel vinçler söz konusu olduğunda ise sadece alış fiyatına dikkat edildiğinden genellikle mümkün olan en eski teknoloji ve en düşük kalite seçilmektedir. Paranın karşılığını en iyi şekilde veren ürünler neredeyse hiç tercih edilmez. Daha büyük bir pazar payına sahip olmak için Türkiye'deki endüstriyel vinç ekipmanı ve hizmet alanımızı genişletmeyi planlıyoruz. 20 yıldır Türkiye piyasasındayız fakat daha çok ağır proses vinç sektörüne odaklanmış durumdayız. 2013 yılının sonunda Türkiye'deki standart vinç segmentine girmek için yeni çalışmalar yürütmeye başladık ve şu anda elde ettiğimiz sonuçlar oldukça ümit verici” diye tamamlıyor.


(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-6876172-15', 'auto'); ga('send', 'pageview');