Kiralamanın parlayan yıldızı: İlken Enerji

İlkerler Holding'in çatısı altındaki grup şirketlerden biri olan İlken Enerji, ürettiği akülü forklift ve istif makinalarının içinde bulunduğu geniş bir ürün gamıyla kiralama sektörüne sağlam bir giriş yaptı. Geniş yedek parça stoku ve servis hizmet ağıyla, kısa zamanda özellikle kurumsal firmalara verdiği hizmetlerle, kiralama sektöründe yakın bir gelecekte zirvelere adını yazmanın işaretlerini vermekte. Referansını İlkerler Holding'in üretim gücü ve güvenirliliğinden alan İlken Enerji'yi, firmanın Kiralama Sorumlusu Ziya Haskokar'la konuştuk.


İlken Enerji olarak kiralama sektöründeki en büyük avantajlarının ürettiklerini kiraya vermek olduğunun altını çizen Haskokan, "Akülü forkliftleri Türkiye'de üreten tek firmayız. Dolayısıyla bu ürünlerin hem satışını hem de uzun dönem operasyonel kiralamasını da planladık ve hayata geçirdik" ifadelerini kullandı.
Kiralama faaliyetlerinin ülkemizde, otomobille başlayan, forklift ve iş makinalarına da sirayet eden ve firmaların son derece lehine olan bir sistem olarak kabul görmeye başladığına işaret eden Haskokan "Bu kabul görme sürecinden sonra arz ve talep ilişkisi neticesinde 1,5 - 3ton arasında akülü forkliftlerimizi, akülü istif makinaları, transpaletlerini toparlayıp geniş bir ürün yelpazesiyle piyasaya kiralama planlarımızı yaptık ve hayata geçirdik. Geçtiğimiz 5 ay içerisinde sancısız bir büyümeyi hedefleyerek 2016 yılına doğru yol almaktayız. Kiralama sektöründe iş makinaları ve forkliftler olarak ortaya koyduğumuz hedeflerin ilk ikisini gerçekleştirdik. Bunlar operasyonel kiralamalar ve kısa dönem kiralamalara adım atmak" şeklinde konuştu.
Kiralama faaliyetlerini operatörsüz olarak gerçekleştirdiklerinin bilgisini veren Haskokan konu hakkında şunları dile getirdi: "Operatörlü olan kiralamalarda olabilecek aksaklıkların ve sorumlulukların altına girmek istemiyoruz. Yine İlkerler Holding'in bünyesindeki jeneratör fabrikamızda ürettiğimiz IPower jeneratörlerimizi ve distribütörü olduğumuz Branson Traktörleri'nin kiralama işlerini hazır tutmaktayız. Forklift ve iş makinalarımızın kiralama sektöründeki yerini sağlamlaştırdıktan sonra bu markalarımızı da bu sektörde kullanacağız".
" Kiralama için ikna edilmeyi beklemeyen firmalar var"
Kiralama işinde öncelikle ürünlerimizden faydalanabilecek çok geniş bir ağda üreten veya üretim çizgisine gelmiş fabrika ve kurumları kısaca KOBİLER'i hedef kitlemiz içine koymuş bulunmaktayız. Kiralamanın önemini kavramış işletmelerin satın almaktan uzaklaşması bizler ve tüm kiralama sektörü için büyük bir şans. 2016 yılının eşiğinde bu algıyı yakalayan, kiralama için ikna edilmeyi beklemeyen bilakis gelip bizlere kiralama teklifleri sunan birçok kurumsallaşmış firma bulunmakta.
Kiralama hizmetinin kendileri için asıl olarak makinayı kiraya vermekle değil, kiraya verdikten sonra başladığını kaydeden Haskokar "Yani kiralama hizmeti, servis ve yedek parça hizmetleriyle bir bütün olarak pratiğe dökülmekte. Biz, servis ve yedek parça hizmetlerindeki gücümüzü de İlkerler Holding'den aldığımız için ayrıcalıklı bir konumdayız. 8 saatlik mesaide 3 vardiyalı ve durmaksızın çalışan firmalarla iş birliği içerisindeyiz. İstif makinaları ve forkliftler bu firmaların tabir-i caizse elleri ve ayakları konumunda. Bu ürünler durduğunda fabrikaları, sistemleri ve yapılanmaları da duruyor. Bu durumları bilerek, holdingimizden aldığımız güçle bu büyük firmalarla çözüm ortaklığı sürecine giriyoruz. Elimizde ürettiğimiz yeteri kadar yedek parça stokumuz mevcut. Yine holding olmamızdan kaynaklı çok geniş ve uzman bir servis ağına sahibiz" dedi.
"İSDER'i tebrik ediyorum"
İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği'nin (İSDER) düzenlediği ve Türkiye'de bir ilk olan İş ve İstif Makinaları Kiralama Zirvesi'ne katılmak gerçekten bir ayrıcalıktı. O havada teneffüs ederken amfide ders dinleyen öğrencilik yıllarım aklıma geldi. Bizi direkt ilgilendiren kiralama ve finans sektörlerinde bir bütünlüğün olduğunun bilincine vardık. Keza Avrupa'dan gelen ve sektörün öncülerinden olan firma yetkilileri kendi deneyimlerini bu zirvede yerli sektörümüzle paylaştı. İSDER'i gerçekleştirdiği bu dev organizasyondan dolayı şahsım ve firmam adına tebrik ediyor ve bunların devamını diliyorum. Hatta bu ve benzeri organizasyonların yılda 1 kez yerine daha fazla gerçekleşmesi taraftarıyım. Bilgi alış-verişinde bulunacağımız, tecrübelerimizi aktaracağımız yerlerin bu tarz platformlar olduğunu düşünüyorum.


(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-6876172-15', 'auto'); ga('send', 'pageview');