Kiralamada güvenin adresi; Karat Vinç

Vinç, hiab, sepetli platform, hidrolik mobil vinç (mobil crane), kamyonlu vinç (truck crane), teleskopik vinç ,  katlanır bomlu mobil vinç (hydraulic mobil crane) ürün gruplarında vinç kiralama hizmeti veren Karat Vinç, müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap vermek adına, kendini her geçen gün yenilemekte, kiralık vinç parkını geliştirmekte ve personelini günün koşullarına göre eğitmekte. Karat Vinç Genel Müdürü Hasan Karat'la firması hakkında konuştuk.

 

Şu an makine parklarına herhangi bir yatırım yapmayı düşünmediklerini kaydeden Karat ancak piyasa şartlarının düzelmesiyle birlikte 100 tonluk bir mobil vinç alabileceklerini ifade etti.                   

Aynı zamanda Ankara Vinç İşletmecileri Derneği  Başkan Vekilliği görevini de yürüttüğünü dile getiren Karat              "Operatörlerin gerçek anlamda kazançlarının azlığı bu sektörde opearatör yetişmesini engelliyor. Ancak bunun başlıca nedeni; piyasadaki makinaların çokluğu, kiralama fiyatlarının düşüklüğüdür. Yanlış ve haksız bir rekabet ortamı bulunmakta piyasada. Vinçler tekerlikli bir fabrika olarak görünmekte. 80 tonluk bir vincin maliyeti  orta düzey bir fabrika maliyeti ile aynı düzeyde. Bu nedenle bir nevi  tekerlekli fabrika olan vinçlerin kiralama fiyatlarının düşüklüğü ve haksız rekabet, sektörü artık çıkmaza doğru sürüklemektedir.Hizmet sektörü olarak faaliyet gösterirken, gerek alışta gerek kiralamalardaki vergi yükü  gerçekten çok büyük. Makina yapılırken bir yeterlilik belgesi olmalı. Bu belgesi  olmayana makina yaptırılmamalı. Bu işin çözümü tamamen devlete ve bürokrasiye düşüyor.Çünkü vinç işletmeciliğini kar eden bir yatırım aracı olarak görenler özellikle son 3 yıldır kendi işlerinin haricinde bu işe el attılar. Sektördeki pasta payı oldukça küçülmeye başladı. 'Ne kadar fazla yatırım yaparsan ayakta kalırsın' mantığı var" şeklinde konuştu.

Son olarak hizmet verdikleri sektörler hakkında bilgi veren Karat, " Karat Vinç ’in faaliyet gösterdiği sektörler; kiralık vinç, hiab, makine montajı ve taşıması, inşaat hizmetleri, elektrik, enerji, altyapı - üstyapı hizmetleri, sanayi bölgesi hizmetleri, reklam, organizasyon hizmetleri, konteyner taşıma ve indirme, elektrik direği dikme vinç ve makine taşıma, montajı, demontajı işleri şeklinde sıralanabilir" dedi. 

 

 

    


(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-6876172-15', 'auto'); ga('send', 'pageview');