HIRSIZLAR BU İŞİ ‘PROFESYONEL ÇETE’ MANTIĞIYLA YAPIYOR

HIRSIZLAR BU İŞİ ‘PROFESYONEL ÇETE’ MANTIĞIYLA YAPIYOR

Konakoğlu Vinç Paltform İkitelli Şube Müdürü Özgür Konak, “Hırsızlar bu işi profesyonelce çete halinde yapmaktalar. Son zamanlarda artan hırsızlık olaylarıyla ilgili makina çaldırmamak artık özel bir beceri gerektirmektedir” diyor.

Konakoğlu Nakliyat, İstanbul genelinde 7 tonluktan 200 tonluğa kadar vinç kiralama, kurtarıcı kamyonlarla hafif iş makinası taşımacılığı ve 10 tona kadar günlük ve aylık bazlarda forklift kiralama hizmeti veriyor. Platform(manlift) sektöründe daha yeni olan  Konakoğlu Nakliyat’ta şimdilik 2 adet 12 metrelik manlift bulunuyor.

MAKİNA ÇALDIRMAMAK ARTIK ÖZEL BİR BECERİ GEREKTİRİYOR

“Son zamanlarda artan hırsızlık olaylarıyla ilgili makina çaldırmamak artık özel bir beceri gerektirmektedir” Konakoğlu Vinç Paltform İkitelli Şube Müdürü Özgür Konak hırsızlıklar konusunda şunları söylüyor: “Hırsızlar bu işi profesyonelce çete halinde yapmaktalar. Makina kiralamak için gerekli olan evrakları (vergi levhası, imza sirküsü, adres bigisivs...) ellerinde hazır dolaşıyorlar. Kısa pazarlıklı,  anlık kiralama yapmak isteyen bu kişiler 1 aylık kirayı da peşin vermekten kaçınmayarak karşı tarafa güven vermeyi hedefliyorlar. Bu gibi olaylara karşı önlem almak çok kolay olmuyor. Ancak verdikleri evrakları bankalara vs. sordurarak biraz bilgi edinmek mümkün ama o da yeterli olmuyor. Çözüm olarak herkese makina vermemek, şüpheci davranmak  ilk akla gelen fikir ama ticaret gereği bu da mümkün olmuyor. Referans alarak makina vermek gerekiyor ancak şehir dışından gelen ya da yeni kurulan bir firmadan bunları da almak pek mümkün olmuyor.”

 

PLATFORMDER BİLGİ

BANKASI KURABİLİR

Hırsızlık konusunda PLATFORMDER’in son derece büyük bir öneme sahip olduğunu ifade eden Konak, “PLATFORMDER aslında bu soruna çözüm bulmak için bilgi bankası kurabilir. Derneğe üye olan firmalar daha önce yaşadığı ya da şüphelendiği bir bilgiyi sisteme kaydettirip yine üyelere verilebilecek bir şifre ile ilgili firma hakkında bilgi alması işi biraz koylaştırır diye düşünüyorum. Bu şekilde bir sistem derneğe üye sayısında da artış sağlayabilir”diyor. Yaşanan hırsızlıkların bir diğer ayağının da hukukiolduğunu ifade eden Konak, “Hukuksal boyutta ise dediğim gibi herkes gibi hırsızlar da kendini geliştiriyor. Kanunları bizden daha iyi biliyorlar. Gerekli evraklarla makinayı kiralayıp ya da satın aldığında resmi olarak yapacak bir şeyiniz kalmıyor. 1. aydan sonra ya da çekin vadesi gelip de ödenmeyene kadar hiç bir hakkınız olmuyor. Zaten o zamana kadar makina çoktan gideceği yere kadar çoktan ulaşmış oluyor. Bu şekilde bir olay ile emniyet yetkililerine gidildiği zaman normal bir ticaret olarak görünüyor ve mahkemeye yönlendiriyor. Zaten ondan sonrası da malum. Kendi imkanlarınızla birşeyler yapabilirseniz ne ala...” ifadesini kullanıyor.

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-6876172-15', 'auto'); ga('send', 'pageview');