STAR Ege Rafinerisi müteahitleri çözüm ortağı olarak Tekno Maccaferri’yi seçti

Dünyanın en yüksek teknolojisine sahip ve en çevreci rafinerilerinden biri olması planlanan STAR Ege Rafinerisi’nin alt yapı geoteknik çalışmalarında, konusunda Türkiye lideri olan Tekno Maccaferri firmasına ait ürünler ve sistemler kullanılıyor.

 

Socar firması tarafından kurulan Star Rafineri AŞ’nin yatırımı olan ve 5,6 Milyar dolarlık yatırım bedeli ile şu anda Türkiye'nin en büyük özel sektör yatırım projesi olan Star Ege Rafinerisi’nin altyapı ve saha hazırlama işlerinde karşılaşılan geoteknik problemler, Tekno Maccaferri’nin teknik dizayn desteği ve uzun ömürlü teknolojik ürünleri ile çözülüyor.

Temeli 25 Ekim 2011 tarihinde atılan Star Ege Rafineri sahasında kurulması planlanan petrol tanklarının oturacağı alanların oluşturulabilmesi için gerekli olan istinat yapıları “Geosentetik Donatılı TERRAMESH SİSTEM İstinat Duvarı” olarak Tekno Maccaferri tarafından dizayn edildi. Duvar tasarımında, uzun dönem mukavemetleri ve kimyasallara karşı dayanımları ile dayanıklı, uzun ömürlü ve estetik duvarlar imal etmekte kullanılan PARALINK geogridleri kullanıldı. Proje kapsamında, 81.000 m2 yüzey alanına sahip istinat duvarı imalatı için, yaklaşık 40.500 adet Terramesh Sistem Modülü ve 520.000 m2 Paralink Geogrid ürünü kullanılıyor.

Dünyanın en yüksek teknolojisine sahip rafinerilerinden biri olması planlanan Star Ege Rafinerisinin alt yapı çalışmaları kapsamında yapılan kazılar sırasında oluşan şevlerin stabilizasyonu yine Tekno Maccaferri ürünleri ile sağlandı. Projede, MAC.RO 950/1100 tip çift kat korumalı zemin çivileri ve MacMat R1 8127GO tip erozyon kontrol örtüsü kullanılmış, bu ürünlerin yanı sıra 150.000 lm zemin çivisi ve 25.000 m2 erozyon kontrol örtüsü de temin edilerek teknik destek verildi.

1,5 milyon metrekarelik alana kurulacak olan Star Ege Rafinerisi, yapımı süresince toplamda 10 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyor. Projenin tamamlanmasıyla beraber Star Ege Rafinerisinin 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip olması planlanıyor.


(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-6876172-15', 'auto'); ga('send', 'pageview');