DURWEN'denCeMat çıkartması

Forkliftataşmanları alanında %100 Alman kalitesini müşterileriyle buluşturan DURWEN özellikle yaptığı Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla sektörünün öncü firmaları arasında yerini almış durumda. Durwenforkliftataçmanlarının Türkiye'deki distribütörü ise ataçman sektöründe günden güne büyüyen ve adından sıkça söz ettiren Erel İş ve İstif Makinaları.CeMAT Fuarı'nda Durwen'in üçüncü jenerasyon Yönetim Kurulu Başkanı  KlausDurwen,  Export Manager  RalfTaubenheim , İnternationalSales Manager Malik Arshad  ve Erel İş ve İstif Makinaları Genel Müdürü Erhan Boyraz ile  görüştük.Kuşak DURWEN ForkliftAtaçmanlarıYönetim Kurulu Başkanı Olan KlausDurwenile CeMat fuarında Durwen  standında bir aradaydık ve kendisinden firması ve faaliyetlerinden bahsetmelerini istedik;KlausDurwen"1947 yılında Büyükbabam NikolausDurwen tarafından kurulan firmamız bu gün 3. Nesil aile şirketi olarak devam ediyor. Firmamız şuan ataman sektöründe Almanya'da 2.sırada ve bunu daha yukarı çıkartmak için çalışıyoruz. Hali hazırda 240 personel ile işimize devam ediyoruz bu yıl yine mühendis kadrolarımızda artış olacak . Diğer yandan 2015 yılında 30 milyon Avro'nun üzerinde bir ciro yakaladık bu yıl ise % 15 civarında büyüme bekliyoruz. Bunun nedeni ürünlerimiz gerek Almanya pazarında gerekse dünya çapında çok beğeniliyor buda bize çok hızlı büyüme olarak geri dönüş sağlıyor. Ürettiğimiz standart ürünleri  düzenli olarak daha iyiye götürmeye çalıyoruz bunun yanında yeni ürünlerimizi de pazara sunmaya çalışıyoruz bu doğrultuda toplam ciromuzun % 5 lik kısmını Ar-Ge  çalışmalarına ayırıyoruz. Son 5 yılda fabrika içerisinde ilave 3 yeni hat kuruldu fakat bu yıl yeni bir ürettim hattı daha kuruluyor. Fabrika etrafında bulunan iki arsa alanı var bunları da bu sene içerisinde alımını gerçekleştirmeyi ve ilave yatırımlar yapmayı planlıyoruz. Şunu da belirtmek isterim ki firmamızda doğaya saygılı yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanıyoruz ve bunu ürünler üzerindeki GreenEnergylogolu etiketler ile lanse ediyoruz. Türkiye'den bahsedecek olursak Erel İş ve İstif Makinaları ile çalışmalarımızdan son derce memnunuz. Exportdepartmanımız Türkiye de Erel iş ve İstif Makinaları'nınyaptığı güzel işleri rapor ediyorlar. Zaten kağıt üzerindeki rakamsal ve adetsel değerlerinin artışını açıkça görebiliyorum, onlarda bizim gibi bir aile şirketi ve çok daha başarılı olacaklarına inanıyorum. Sizlere de buraya kadar gelip bizleri  fuar standımızda  ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.
Export Manager RalfTaubenheimise yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:"25 seneyi aşkın bir süredir Durwen de çalışıyorum. İş hayatıma Durwen'de mühendis olarak başladım ve hemen hemen tüm kadrolarda çalıştım. Uzun bir süredir ihracat departmanının müdürlüğünü yapmaktayım. Son dönemlerde ihracatımız büyük yüzdelerle artış gösterdi. Mevcut Durwen üretiminin %40'ını halihazırda 23 ülkeye ihraç  ediyoruz . 2016 yılında bu sayı daha da artacak. Şuan Hindistan, Finlandiya, Güney Afrika, Güney Amerika gibi yeni ülkeler ve bölgeler gündemimizde ve bunlarla beraber daha geniş bir pazarımız olacak. Start verdiğimiz her ülkede hızlı büyümeler görüyoruz .Daha önce Türkiye'de bazı mümessillik denemelerimiz oldu fakat çok ilerleme kaydedemedik . Erel İş ve İstif Makinaları, tanıştığımız günden beri her yıl neredeyse iki kat büyüme oranları ile harika bir iş çıkardılar ve halen büyüme kaydediyorlar. Türkiye büyüyen önemli bir Pazar. Biz de buradaki payımızı Erel ile büyütüp ilerlemek istiyoruz. Yakın zamanda Erel İş ve İstif Makineleri ile Türkiye'deki fuarlarda da boy göstereceğiz. Rekabet etmeye alışkınız ve de seviyoruz. Erel İş ve İstif Makinaları da rekabetçi ve agresif bir firma. Dolayısıyla ileriye dönük çok güzel bir resim görüyoruz onlarla. Ayrıca ziyaretiniz için teşekkür ediyoruz."

Sektörde çok eski ve çok da bilinen bir sima olan üstelik yaşına rağmen hala enerjisi ve iş aşkı kaybolmamış olan DurwenİnternationalSales Manager  Malik Arshad ise okuyucularımız için yaptığı özel açıklamalarda şunları dile getirdi:"Tek mesleğim Ataçman oldu hayatım boyunca ve şunu söyleyebilirim ki  verimli ve rantabl kullanımı dolayısıyla işin daha kolay yapılabilmesi adına ataçmanlar vazgeçilmez ürünlerdir. İlk kez 1986 yılında Türkiye'ye Balya ataçmanını getirdiğimde sektörde kimsenin ataçmanların ne olduğu konusunda hiçbir fikri yoktu. Ben de ataçmanlar hakkında çeşitli görüşmeler yaparak bilgiler sundum. Her zaman şunun altını çizmeye çalıştım; iş verimliliği ve makinaların sağlığı açısından doğru ataşmanı doğru ürünle kullanmak gerekir . Satış kadar satış sonrası  servis hizmetlerinin eksiksiz olması kuşkusuz ataçman sektörü için de geçerlidir. Satış sonrası servis hizmetlerinde başka hiçbir firmada olmayan avantajlara sahibiz. Birçok ürün ve bunların yedek parçası zaten çatımız altında üretilmekte. Firma olarak şunu garanti ediyoruz; 24 saat içerisinde talep edilen herhangi bir yedek parçayı kargoya veriyoruz  biz buna DSP yani Durwen Service Plus diyoruz.
Sağlık sorunlarım nedeni ile son 2 yılda Türkiye'ye gelemedim fakat en kısa sürede tekrar ziyaretlerim başlayacak  umarım sizinle o zamanda tekrar bir araya gelebiliriz."


Erel İş ve İsitifMakinaları'nın davetlisi olarak katıldığımız CeMat fuarında firmanın Genel Müdürü Erhan Boyraz fuardaki faaliyetleri hakkında şu bilgileri verdi:"CeMat fuarı sektörde düzenlenen en büyük ve en önemli fuardır bu vesileyle tüm dünyadan da ziyaretçi alır. Tüm katılımcıların yeni ve inovativ hünerlerini sergilediği bir arena gibi düşünebiliriz bu fuarı. Durwenforkliftataçman firması bu senede aynı yerinde misafirlerini ağırlıyor ve hem geliştirdiği yeni ürünlerini hem de var olan ürünlerde yaptığı iyileştirmeleri tanıtıyor. Bildiğiniz üzere Erel İş ve İstif makinaları olarak sektörde hazır stok ataçman politikası güden tek firmayız ve bu anlayışımıza satış öncesi eğitim ile de destek vermekteyiz. Bu yıl yedek parça stok çalışması yaptık, bu sayede kritik yedek parça talebini karşılayabiliyoruz. Bunu daha ileri seviyeye taşıyacağız; öte yandan kendi bünyemizde servis ve eğitim departmanı oluşturmak için altyapı hazırlığımızı tamamladık. Çok kısa bir süre içerisinde bu hizmet de devreye girecek. 2016 yılı için hedeflerimizin başında Anadolu yakasına taşınarak forklift mümessillerine yakın olmak ve efektif hizmet sunmak vardı ve bunu gerçekleştirdik. Dolayısıyla bundan sonraki adımlar program dahilinde gerçekleşecek ve daha hissedilir olacaktır. Bu röportajı CeMat fuarı vesilesiyle yapıyoruz ancak bilinmeli ki yurt içindeki fuarlarda da aktif katılımcıyız. Bildiğiniz üzere bu yıl düzenlenen WIN fuarında 120 m2'lik standımızla ürünlerimizi Demo Show ile sergiledik ve çok yoğun ilgi gördük .Yine bu sene kısmet olursa bir fuarda daha boy göstereceğiz. Umarım sizleri de orda görür ve yeni bir röportaj yapma imkanı buluruz. Sizlere de bizi kırmayıp Almanya'ya kadar eşlik ettiğiniz için teşekkür ederiz."

"Sağlamlık, kalite, estetik… "

Durwen markasının distribütörlüğüne 2014 yılında başlamıştık. Alman menşeli bir marka olması, zaten Türkiye'den bu markaya hemen belli bir sempatinin oluşmasını sağladı. Durwenforkliftataçmanları da her Alman markası gibi sağlamlık, kalite, estetik ve standart gibi temel konularda en üst seviyede kendini sektörüne kabullendirmiş durumda.


(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-6876172-15', 'auto'); ga('send', 'pageview');