Aksoy: CeMAT, Türk firmaların marka bilinirliğinin artmasına yardımcı olan bir fuardır

Alanında Dünya'nın en büyük fuar organizasyonlarından biri olarak kabul edilen CeMAT Fuarı bu yıl da uluslar arası birçok büyük firmanın ve dolayısıyla da piyasanın bir araya gelmesine ev sahipliği yaptı. Türkiye'den önemli sayıda firmanın katıldığı fuarda İSDER sektörel anlamda önemli görüşmeler yaparak yerli ürünlerin tanıtımında büyük rol oynadı. Konuya ilişkin İSDER Genel Sekreteri Faruk Aksoy'la konuştuk.

31 Mayıs-3 Haziran günleri arasında Almanya'da gerçekleştirilen CeMAT Fuarı hakkındaki gözlemlerinizi okuyucularımızla paylaşır mısınız? Yine aynı fuarda İSDER'in gerçekleştirdiği faaliyetlerden bahseder misiniz?

 

İstifleme, depolama, kaldırma, yükleme sektörlerini kapsayan CeMAT Hannover Fuarı, iş ve istif makinaları sektörüne hitap eden dünyanın en büyük fuarları arasında yer almaktadır. Sektörümüzle ilgili tüm büyük oyuncuları bir arada bulma fırsatına eriştiğimiz fuarda, karşılıklı fikir alışverişinde bulunurken, İSDER adına temsil etmekten  gurur duyduğumuz sektörümüzün ve ülkemiz sanayisinin tanıtımına yönelik oldukça faydalı görüşmeler gerçekleştirme imkânı bulduk.

 Dünya’nın dört bir yanından fuara katılım sağlamış olan kurum ve kuruluşların tamamının aynı çatı altında bir araya geldiği bu fuarda sektörümüz ile alakalı yerli ve yabancı birçok kurum ve kuruluş ile gerçekleştirilen görüşmeler ile gelecekte yürütülecek uluslararası işbirlikleri ve çalışmaları konuştuk.
Katılımcı firmaların sergilediği yeni nesil teknolojiler ve endüstriyel ekipmanları yakından takip ederek inceleme ve üyelerimizle paylaşma fırsatı bulduğumuz fuar, aynı zamanda Türk firmaların da marka bilinirliğinin artmasında ve geniş bir kitleye ulaşmasında önemli bir etkiye sahiptir.

Önümüzdeki sene CEMAT fuarının Hannover sanayi fuarı ile birlikte gerçekleştirilecek olması da fuara dair memnuniyetin bir sonraki sene katlanarak artacağını söylememizde en büyük etkenlerden biridir.
Yürütme kurulu üyesi olduğumuz FEM (AB Forklift, İstifleme ve Depo Ekipmanları Federasyonları) yönetimi ile de fuar esnasında görüşme şansına erişerek üyelerimizin sektöre dair sorunlarını ve taleplerini dile getirdik, böylelikle derneğimizin faaliyetlerinden de kapsamlı bir şekilde bahsettik.

 

 

 

Win Fuarları'nın bundan sonra CeMAT Avrasya olarak Türkiye'de yapılmasının yerli sanayiye katkıları neler olacaktır?

Uluslararası fuarlar ülkemizin ve üyelerimizin tanıtımı, yurt dışında müşteri ve distribütör bulmaları, dernek faaliyetlerinin, sektörümüzün anlatılması açısından büyük önem taşımaktadır. CEMAT fuarları da uluslararası alanda marka değeri taşıyan bir fuar olarak bizim için bahsetmiş olduğumuz öneme sahip fuarlardan biridir. İSDER olarak ülkemizde yapılan WIN fuarlarının CEMAT olmasına yönelik talebimiz uzun yıllardan beri vardı. Böylelikle Türkiye'de yapılacak fuarın daha etkin ve uluslararası anlamda daha bilinir olacağı kanaatindeydik. Ülkemiz ve derneğimiz için büyük önem teşkil eden bu önemli adım ile Türkiye, sanayideki dünya devlerinin buluşma noktası olacak ve birçok satın almacıyı ağırlayacak. Çin, Almanya, Güney Amerika, Afrika, Hindistan, Avustralya ve Rusya’dan sonra Türkiye’nin içinde yer alacağı CEMAT Fuarları için, ülkemiz olarak ev sahipliği yapmanın heyecanı içerisinde olduğumuzu belirterek,

Türk sanayisinin ve firmalarının gücünü tüm dünyaya göstermesinde büyük anlam teşkil eden bu işbirliği çerçevesinde bizler de İSDER olarak üzerimize düşen görevleri yapmaktan mutluluk duyacağımızı söylemek isteriz.


(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-6876172-15', 'auto'); ga('send', 'pageview');