Kanca Dövme Teknolojisini okullara taşıyor

 

 

Teknik Okullarımızda eğitim gören öğrencilerimizin en büyük sorunu, teorik eğitimi destekleyecek pratik bilgilerin aktarılmamasıdır .Her öğrencinin kitaplarda  bahsedilen üretim teknolojilerini yerinde görme şansı yok denecek kadar azdır. Ama asıl olan da öğrencilerin ileride karşılarına çıkacak olan bu pratik üretim teknolojileri ile okul sırasında tanışması, teorik bilgilerini pratik görgüsü ile kaynaştırmasıdır.

 

Bu eksikten yola çıkan Sıcak Çelik Şekillendirme ve El Aletleri sektöründe 45 yıldır faaliyet gösteren Kanca A.Ş. uluslararası alanda kabul görmüş bilgi birikimini Meslek okulları ile paylaşmak, sanayiinin önemli teknolojilerinden biri olan Dövmeciliği genç kuşaklara en modern hali ile aktarmak için  Alman Dövmeciler Derneğinin de katkısı ile bir eğitim filmi hazırlamıştır.

Sıcak, soğuk ve ılık şekillendirme teknolojilerinin uygulamalı olarak anlatıldığı filmde, imal edilen  ürünlerin gündelik hayatımızın hangi alanlarında kullanıldığı, teknolojik olarak dövme prosesinin üstünlükleri detaylı bir şekilde aktarılmaktadır.

İlk DVD filmi, Hatice Bayraktar Endüstri Meslek lisesine bir tören ile teslim edildi. Törende konuşan Kanca A.Ş. Genel müdürü Alper Kanca şunları söyledi: “Ülkemizde herkes ağaçtan meyve toplamak merakında. Kimse fidan dikmek, onu sulamak, büyütmek gibi zahmetli ve uzun vadeli görevlere talip değil. Sanayi ihtiyacı olan insanlarla ilgilenmeli, onların ihtiyacını görmeli, mümkünse bu ihtiyaçların bir kısmını karşılamalı, devletin bu konuda eksik kalan hizmet eksiklerini gidermeli. Bunu yapmadığımız takdirde piyasalar açıldıkça, işler iyileştikçe, artan kapastiye uygun eleman bulamadığımızda "Türkiyede yetişmiş eleman sıkıntısı var.Bu konuya hükümet çare bulmalı diye "  feryat edeceğiz. KANCA olarak biz bu konuda ölçeğimizden çok ileride işler yaptık.Sadece babamızın adına Trabzon/Sürmene de inşaa ettirdiğimiz  800 öğrenci kapasiteli Abdullah KANCA Meslek Yüksek Okulu bile bizlerin teknik öğretime ne kadar değer verdiğini ve bu konuda nasıl gayret ettiğini gösterir. Çok değerli bir yatırım olsa bile  bir okul yapmak ile de iş bitmiyor. Meslek sahibi olmak isteyen gençlere, daha iyi eğitim almaları için de desteklerimiz sürüyor. Tüm Meslek Okullarına gönderilen Dövme Teknolojileri DVD si de işte bu kapsamda. Devamında başka projelerimiz de var. Önümüzdeki aylarda bunları da kamuoyu ile paylaşacağız"