Yeli üretimin dünya çapındaki markası; Hidroacar
Kategori: Özel Haber

Yeli üretimin dünya çapındaki markası; Hidroacar

Türkiye makine sektöründe ürettikleri çok özel ve kaliteli makinelerle ülke ekonomisine katkı sağlamasının yanı sıra yerli üreticilerde gelişen 'bu ürünü yapamayız' psikozunu da ortadan kaldırarak imalat sektöründe çok önemli bir motivasyonu sağlayan Hidroacar'ı Genel Müdürü Bilal Acar'dan dinledik.

 

Bolat: İş ve inşaat makineleri sektöründeki payımızı artırmak istiyoruz

Bu sayımızın 1Konu 1konuk köşesinde İş Leasing Genel Müdürü Hasan K. Bolat'ı ağırladık. Genel Müdür Hasan K. Bolat, leasing yönteminin iş ve inşaat makineleri sektörüne sunduğu avantajları ve İş Leasing’in genel yapılanması hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

Leasingle yapılan işlemlerin Türkiye finans pazarındaki payı nedir?

Leasing sektörünün aldığı pay yaklaşık yüzde 6, buna katılım bankaları ve diğer finansman tekniklerini de eklediğimizde yüzde 11 civarında bir değer hacmine ulaşıyor. Bu oranları Avrupa ve ABD şartlarıyla değerlendirdiğimizde son derece düşük kalıyor. Bunun nedeni de leasing sektörünün tanıtımının yeterince yapılmaması. Bunun için çalışmalar yürütüyoruz, toplantılar düzenliyoruz. Bu kapsamda Finansal Kurumlar Birliği adı altında bir birlik kuruldu. Leasingle ilgili birtakım sıkıntılar, vergisel dezavantajlar vardı. Bunlar birer birer kaldırılıyor. Bazı yatırım mallarında KDV’ler yüzde 1’lere indiriliyor.  Son 2 yıldır yeni leasing kanunuyla birlikte sektörün önü açıldı. Gerek Avrupa gerekse Kuzey Amerika oranlarına ulaşacağımıza inanıyoruz.

Leasingte  sektöründe hangi sektörler  ön plana çıkıyor?

2015 yılı ilk yarıyıl itibariyle leasing sektörünün Ağırlıklı olarak çalıştığımız alanların  başında yüzde 30,2  ile gayrimenkul sektörü geliyor. İş ve inşaat makineleri yüzde 21,6  ile ikinci sırada yer alıyor. Sonrasında yaklaşık yüzde 13 ile diğer makine ekipmanlar geliyor. Bunların içerisinde asansörden, brülöre, kazandan maden makinelerine, CNC’lerden tekstil makinelerine kadar sanayide kullanılan tüm ekipmanları sayabiliriz. Daha sonra da turizm, havacılık, ulaşım gibi sektörler geliyor. İş ve inşaat makineleri sektörü, sürdürülebilir bir sektör olması ve Türk ekonomisinin temel dinamiğini teşkil etmesi nedeniyle bizim için önemli bir sektör. Dolayısıyla hem KDV avantajı hem de makinenin niteliği itibariyle leasinge elverişli olması açısından büyük önem teşkil ediyor. Bu alanda birtakım kampanyalar düzenlemeye başladık. Sektörde payımızı artırmak istiyoruz ve o yönde de iyi bir yol kat ettik diye düşünüyoruz.

"Kuruluşundan bugüne iş hacmini artırarak gelişen İş Leasing, İş Bankası’nın ülke geneline yayılmış şubeleri sayesinde kısa sürede leasing sektörünün önde gelen şirketlerinden biri haline geldi. İş Leasing, iş ve inşaat makineleri sektörü konusunda uzmanlaşmış ekibiyle projelerini hızlı ve verimli bir şekilde değerlendirmek isteyen yatırımcıların iş ortağı oluyor. İş Leasing, özellikle KOBİ’lerin yatırımlarına büyük önem veriyor. Tek bir makineye sahip olan firmayla bile uzun süreli bir ilişki kurma amacıyla onlara operasyonel kolaylıklar sağlıyor, ekonominin her döneminde çeşitli destekler veriyor"

İş ve inşaat makineleri sektöründe leasing neden tercih edilmeli?

Leasingi tercih etmenin pek çok sebebi var fakat en temel sebep uzun vadeli bir finansman yöntemi olmasıdır. Müşterinin ödeme planlarına uygun 24, 36, 48 ay gibi vade seçenekleri sunuluyor. Bu finansmanı sağlarken yatırımcıların personel ödemeleri, mal alımı gibi kısa vadeli sermayelerini kendiişlerinde kullanmalarına imkân veriliyor. Yani öz kaynaklarını yapacakları yatırıma ayırmadan uzun vadeli bir finansman tekniği oluşuyor ve leasingle mal alımında yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV ödeniyor. Banka kredisi de kullanılabilir fakat banka kredilerine bakıldığında çoğu faiz oranları değişebilen rotatif kredilerdir. Leasing ise bir kontrat olduğu için uzun vadeye yaygın, işletme sermayesine ve banka limitlerine dokunulmadan uygulanan bir yöntem. Bunun yanı sıra döviz üzerinden borçlanılabiliyor. Döviz geliri olanlar için dövizle borçlanma daha uygun maliyetli bir yöntemdir, çünkü faiz oranları düşüktür. Bir diğer avantajı da yurtdışından gelen pek çok makine ekipmanın ithalat ve gümrük işlemlerinde, millileştirilmesinde uzman ekipler sayesinde özellikle KOBİ’lere operasyonel kolaylıklar sağlanıyor.

Sektör daha çok hangi vade seçeneklerini kullanıyor?

Özellikle ağır şartlarda çalışan makinelerin belli bir süre sonra 2’nci el değerleri ve amortismanı düştüğü için malın kendi değerini ödemesi bekleniyor. Dolayısıyla maksimum 36 ve 48 ay vade seçenekleri tercih ediliyor.

Makine ihtiyacı olan firmalara nasıl bir borçlanma sistemi tavsiye ediyorsunuz?

Nakit akışlarına dikkat etmelerini ve ona göre vade planlamaları yapmalarını tavsiye ediyoruz. Tedbirli olunması açısından da rezervde işletme sermayesi bulundurmalarını öneriyoruz.

Biraz İş Leasing özeline inecek olursak, Türkiye’deki yapılanmanızdan bahseder misiniz?

Toplamda 16 adet şube müdürlüğümüz bulunuyor. Bunun yanı sıra yaklaşık  1.350  İş Bankası şubesi de bizimle birlikte müşterilerimize ulaşmamızı sağlıyor. Örneğin Anadolu’nun bir ilçesinde İş Leasing şubesi olmayabilir fakat banka şubesi varsa kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Dolayısıyla Türkiye’nin tüm noktalarına hizmet verebiliyoruz. İş Leasing olarak yaklaşık 150 kişilik bir ekibimiz, bu ekibin içinde iş ve inşaat makineleri sektöründe uzmanlaşmış yetkililerimiz var.

Büyük veya küçük ölçekli müşteri tercihi şeklinde bir önceliğiniz var mı? Herkes İş Leasing’e başvurabilir mi?

Herkes başvurabilir. Stratejimizi, tabana yaygın müşteri portföyüne oturttuk. Tabi ki büyük çaplı inşaat firmalarıyla da çalışıyoruz fakat tek bir makinesi olan müşteri de bizim için çok değerlidir. Çünkü o müşteriyle uzun süreli bir ilişki kurmak istiyoruz. Makinesini yenilemek istediğinde tekrar bizle iletişimize geçmesini istiyoruz. Tercihimiz daha çok müşteriye ulaşmak. Bu kapsamda ağırlıklı olarak KOBİ’lere yönelmiş durumdayız. Çok sayıda müşteriniz işin devamlılığını da sağlıyor. Eğer iyi ilişkiler kurduysanız sonuna kadar yanınızda oluyor. Biz de onların yanında oluyoruz. Ekonominin dalgalı bir seyir izlediği dönemlerde yapılandırmalarını sağlıyoruz, vadeye yayıyoruz. Onları ekonominin içinde tutmaya çalışıyoruz.

Türkiye ve Dünya ekonomisinin geleceği ve bunun finansman koşullarına etkisine yönelik neler söyleyebilirsiniz?

Son 10 yıldır FED’in izlediği genişlemeci para politikaları dünyayı bir likidite bolluğuna itti. Bu bolluğun bir kısmı Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere döviz bazında ucuz kaynak sağladı. Dünya pazarında ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası bütçesinin 5-6 kat genişlediği tahmin ediliyor. Fakat gelinen noktada likidite bolluğu, dünya ekonomisini büyütmeye istedikleri gibi yetmedi. Yatırımların hepsi yatırıma gitmedi, dibe çöktü. Dolayısıyla dünya ekonomisinde canlanma sağlanamadı. Bunun etkileri hala görülüyor.

Açıkça konuşmak gerekirse dünya ekonomisi çok parlak görünmüyor. Bunun bize de etkisi olacaktır diye tahmin ediyoruz. Tavsiyemiz her zaman bir B planıyla rezervli olarak adım atılması. Yani yatırım yapılıyorsa bir miktar garanti paranın el altında bulundurulması. Önümüzdeki dönemde finans koşulları, dünyaya paralel olarak Türkiye’de de bir miktar zorlaşacak.

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-6876172-15', 'auto'); ga('send', 'pageview');